Σάββατο 19 Σεπτεμβρίου 2009

Στο τέλος χαμογέλασαν οι Σλοβένοι

Η Σλοβενία στα ημιτελικά Την πρώτη πρόκριση στην ιστορία της σε ημιτελική φάση Ευρωμπάσκετ που της εξασφαλίζει και την άμεση συμμετοχή της στο Μουντουμπάσκετ του 2010 πανηγύρισε η Σλοβενία. Με oμοσπονδιακό τεχνικό τον Γιούρι Ζντοβτς, η Σλοβενία νίκησε, 67-65, την "άσπονδη" φίλης της, Κροατία που θα διεκδικήσει την 5η θέση.

Οι Σλοβένοι θα βρουν στον ημιτελικό τη Σερβία αύριο στις 22:00 ώρα Ελλάδας. Ρωσία-Κροατία αγωνίζονται αύριο στις 15:15 ώρα Ελλάδας, στον πρώτο αγώνα τους για τις θέσεις 5-8. Οι 27 πόντοι του Εράζεμ Λόρμπεκ, οι 11 του Γιάκα Λάκοβιτς (όλοι στη 2η περίοδο) και οι 12 του Μπόστιαν Νάχμπαρ έκαναν υπερήφανους χίλιους Σλοβένους φιλάθλους που δεν σταμάτησαν να τραγουδούν στο κλειστό "Σπόντεκ" του Κατοβίτσε. Με 21 πόντους ο Ρόκο Λένι-Ούκιτς ήταν ο κορυφαίος της Κροατίας.

Με τον Ρόκο Λένι Ούκιτς να σημειώνει 12 πόντους στην πρώτη περίοδο, η Κροτία προηγήθηκε με +9, 15-24. Ο Εράζεμ Λόρμπεκ σημείωσε τους επόμενους 3 πόντους των Σλοβένων από τους 10 που πέτυχε στην πρώτη περίοδο, μειώνοντας, 18-25 στο 10ο λεπτό. Απόλυτη κυρίαρχος στη 2η περίοδο η Κροατία. Με πολυφωνία στην επίθεση, οι παίκτες του Γιάσμιν Ρέπεσα εκτόξευσαν την υπέρ τους διαφορά στους +15 πόντους, 32-47, 28'' πριν το ημίχρονο παρά τους 23 πόντους που είχε ήδη πετύχει μόνος του ο Λόρμπεκ και τους 11 του Γιάκα Λάκοβιτς μόνο στη δεύτερη περίοδο. Οι δυο τους μείωσαν σε 39-47 με την εκπνοή του α΄ μέρους για τη Σλοβενία.

Η αντεπίθεση των Σλοβένων ξεκίνησε με την επανέναρξη, όταν πραγματοποίησαν επιμέρους σκορ 14-3. Μόλις 3 πόντους πέτυχαν οι Κροάτες στο 3ο δεκάλεπτο, αντίθετα με τους Εράζεμ και Λόρμπεκ Ντόμεν που περνούσαν την κροατική άμυνα χωρίς καμία δυσκολία. Το 53-50, σκορ από το οποίο ξεκίνησε η 4η περίοδος έγινε 55-54 με πόντους από Ούκιτς και Βούιτσιτς.

Ο Σλόκαρ με τρίποντο διαμόρφωσε το 58-54 και η Σλοβενία ξέφυγε με +5, 63-58, 4 λεπτά πριν τη λήξη. Όταν οι Κροάτες πλησίαζαν, όμως ο Νάχμπαρ είχε το αντίδοτο και το 67-62, 5'' πριν τη λήξη απλώς έγινε 67-65 με τρίποντο άνευ σημασίας του Ούκιτς.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 39-47, 53-50, 67-65
Διαιτητές: Μπραζάουσκας (Λιθουανία), Βορεάδης (Ελλάδα), Ιερεθουέλο (Ισπανία)

ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Γιούρι Ζντοβτς): Σλόκαρ 6 (2), Λάκοβιτς 11 (2), Ούντριχ, Μπρέζετς, Νάχμπαρ 12 (1), Γιαγκόντνικ 2, Ντ. Λόρμπεκ 9 (1), Γκόλεματς, Ε. Λόρμπεκ 27.
ΚΡΟΑΤΙΑ (Γιάσμιν Ρέπεσα): Ούκιτς 21 (3), Κους, Πόποβιτς 3, Βούισιτς 6, Πρκατσιν 3, Ρόζιτς, Πλάνινιτς 11 (2), Στόγιτς 2, Λόντσαρ 2, Μπάνιτς 2, Νίτσεβιτς 10, Κασούν 5.