Κυριακή 11 Απριλίου 2010

Απόλυτη κυρίαρχος η Δόξα Δράμας

Σκόραρε ο Μαρκόφσκι Σημαντική νίκη σε βάρος του Εθνικού με 2-1 πέτυχε η Δόξα Δράμας και απομακρύνθηκε από τις τελευταίες θέσεις. Αντίθετα, οι Πειραιώτες έχασαν πολύτιμο έδαφος στην κατάταξη. Απόλυτα δίκαιη η επιτυχία για τους γηπεδούχους, που έχουν πάρει επτά βαθμούς στις τρεις τελευταίες αγωνιστικές.

Στο πρώτο ημίχρονο, η ομάδα του Στράτου Βουτσακέλη κυριάρχησε πλήρως στον αγωνιστικό χώρο και περιόρισε σε παθητικό ρόλο τους αντιπάλους της, οι οποίοι δεν ήταν σε θέση να απειλήσουν. Η υπεροχή των Μακεδόνων μετουσιώθηκε σε γκολ στο 26' με σουτ του Μαρκόφσκι.

Το... σκηνικό ήταν το ίδιο στην επανάληψη και στο 56' έφτασαν και σε δεύτερο τέρμα με κοντινό πλασέ του Χλωρού και έθεσαν γερές βάσεις για την κατάκτηση της νίκης.

Η Δόξα διατήρησε τον έλεγχο μέχρι τέλους, ενώ το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου ήταν να μειώσει στο 95' όταν σε έμμεσο φάουλ, ο Στρατάκης πάσαρε στον Σουμπίνιο και εκείνος με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

Λίγο πριν από το τέλος του πρώτου μέρους, τραυματίστηκε ο Γκίκας και διακομίστηκε σε νοσοκομείο με ασθενοφόρο.