Τρίτη 15 Ιουνίου 2010

«Σοκ» για τους Σλοβάκους, ισοφαρίστηκαν στο 93’ από τη Νέα Ζηλανδία!

Εκεί που φαινόταν ότι οι Σλοβάκοι θα πάρουν μια νίκη-χρυσάφι για τον έκτο όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου, ένα γκολ της Νέας Ζηλανδίας στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων άλλαξε τα δεδομένα και έφερε το τελικό 1-1.Η ομάδα του Βλάντιμιρ Βάις, μετά τη χθεσινή ισοπαλία στην αναμέτρηση της Ιταλίας με την Παραγουάη, είχε την ευκαιρία να πάρει «κεφάλι» στον όμιλο, ωστόσο λογάριαζε χωρίς τον… δεξιό μπακ της Νέας Ζηλανδίας (κύριο Ριντ) που στο 93’ πετάχτηκε μέσα στην περιοχή, ισοφάρισε και χάρισε τον πρώτο βαθμό του αντιπροσωπευτικού του συγκροτήματος σε Μουντιάλ!

Εν τω μεταξύ, οι Σλοβάκοι μέχρι το τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων κρατούσαν με σχετική ευκολία το 1-0, το οποίο είχε διαμορφωθεί από τις αρχές του πρώτου ημιχρόνου μετά από γκολ του Βίτεκ (50’).

Κατ’ άλλα, το παιχνίδι δε διεκδίκησε σε καμία περίπτωση δάφνες ποιότητας, με το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα των Σλοβάκων να έχει τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα στο περισσότερο διάστημα του παιχνιδιού.