Τετάρτη 1 Δεκεμβρίου 2010

Θρίαμβος στην λάσπη!

Η ΑΕΚ ΜΕ ΕΝΑ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ 2ο ΗΜΙΧΡΟΝΟ ΝΙΚΗΣΕ 3-1 ΣΤΟΝ ΑΘΛΙΟ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΧΩΡΟ ΤΗΝ ΧΑΙΝΤΟΥΚ. ΣΚΟΚΟ, ΜΑΝΩΛΑΣ ΚΑΙ ΜΠΛΑΝΚΟ ΤΑ ΓΚΟΛ ΤΗΣ… ΠΡΟΚΡΙΣΗΣ.-
Σε… περίπατο στην λάσπη μετέτρεψε η ΑΕΚ το εκτός έδρας παιχνίδι με την Χάιντουκ Σπλιτ, καθώς πήρε τη νίκη με 3-0 στην Κροατία στα πλαίσια της πέμπτης αγωνιστικής του Γιουρόπα Λιγκ.

Οι «κιτρινόμαυροι» αντιμετώπισαν πολλά προβλήματα στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο στην επανάληψη μπήκαν αποφασισμένοι να πάρουν το ματς και τα κατάφεραν. Μέχρι το 62’ το σκορ ήταν ήδη 2-0, από εύστοχο πέναλτι του Σκόκο και καρφωτή κεφαλιά του Μανωλά, ενώ ο Μπλάνκο στο 84’ έβαλε το… κερασάκι στον θρίαμβο.

Η νίκη αυτή είναι πολύ σημαντική για τους «κιτρινόμαυρους», καθώς σε συνδυασμό με το 3-1 της Ζενίτ κόντρα στην Άντερλεχτ, η ΑΕΚ είναι πλέον μόνη δεύτερη με τρεις πόντους διαφορά από τους Βέλγους. Αυτό σημαίνει, πως στην τελευταία αγωνιστική εντός έδρας κόντρα με την αδιάφορη Ζενίτ στο ΟΑΚΑ, η Ένωση θα χρειάζεται μόνο έναν βαθμό για να προκριθεί στους «32» της διοργάνωσης.