Τετάρτη 1 Δεκεμβρίου 2010

Όλα δεξιά για ΑΕΚ, ήττα της Άντερλεχτ στο «Πετρόφσκι», αποκλείστηκε η «Σαμπ»

Πολύ κοντά στην πρόκριση της στους «32» του Γιουρόπα Λιγκ βρίσκεται η ΑΕΚ του Μανόλο Χιμένεθ μετά τις αποψινές εξελίξεις στον 7ο όμιλο.
Η Ένωση έκανε αυτό που έπρεπε στην Κροατία επικρατώντας με 3-1 της Χάιντουκ και παράλληλα άκουσε τα καλά νέα από το ματς της Αγίας Πετρούπολης. Παρότι αγωνίστηκε με πολλούς αναπληρωματικούς και έχοντας εξασφαλίσει την πρώτη θέση, η Ζενίτ πήρε την πέμπτη συνεχόμενη νίκη της στο γκρουπ, νικώντας την Άντερλεχτ με το ίδιο σκορ (3-1).

Πλέον, οι «κιτρινόμαυροι» χρειάζονται μόλις ένα βαθμό στο τελευταίο ματς με τους Ρώσους στο ΟΑΚΑ για να είναι 100% στην επόμενη φάση. Ίσως μάλιστα να μην χρειαστεί ούτε αυτός, αν οι Βέλγοι δεν καταφέρουν να νικήσουν την Χάιντουκ στο «Κόνσταντ Βάντεν Στοκ»…

Από εκεί και πέρα, η είδηση της βραδιάς ως τώρα αφορά τον αποκλεισμό της Σαμπντόρια από την συνέχεια του θεσμού. Οι «μπλουτσερκιάτι» ηττήθηκαν με 2-1 από την πρωτοπόρο του 9ου ομίλου Αϊντχόφεν μέσα στην Γένοβα και από την στιγμή που η Μέταλιστ νίκησε με το ίδιο σκορ στην Ουκρανία την Ντέμπρετσεν, εξασφάλισε εκείνη την πρόκριση της μαζί με τους Ολλανδούς. Ο Τζιαμπάολο Πατσίνι άνοιξε το σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με υπέροχη κεφαλιά όμως στην επανάληψη «μίλησε» ο Όλε Τοϊβόνεν ο οποίος πέτυχε δύο γκολ για την PSV και ανέτρεψε τα δεδομένα.

Τα πάντα έχουν ξεκαθαρίσει και στον 8ο όμιλο. Η Χετάφε απέτυχε να κρατήσει την τύχη στα χέρια της ενόψει του τελευταίου ματς, αφού έμεινε στο 1-1 με την Οντένσε, με τους Δανούς να ισοφαρίζουν το γκολ του Ρίος από το 17’ με τον Αντρεάσεν στις καθυστερήσεις. Οι δύο ομάδες που προκρίνονται είναι η Στουτγκάρδη και η Γιουνγκ Μπόις που νίκησε με 4-2 τους Σουηβούς στο «Σταντ ντε Σουίς», σε μια αναμέτρηση που ξεκίνησε με μισή ώρα καθυστέρηση λόγω κακοκαιρίας.

Αναλυτικά, τα αποψινά αποτελέσματα και οι βαθμολογίες στους ομίλους 7-9:

7ος όμιλος

Ζενίτ-Άντερλεχτ 3-1
12’ Ιόνοφ, 65’ Μπουκχάροφ, 88’ Χούζτι/ 87’ Κανού

Χάιντουκ-ΑΕΚ 1-3
90’ Μπούλιατ/ 50’ πεν. Σκόκο, 61’ Μανωλάς, 84’ Μπλάνκο

Γιουνγκ Μπόις-Στουτγκάρδη 4-2
34’ Ντεγκέν, 78’ Σούτερ, 81’, 82’ Μαγιούκα/ 48’ Πόγκρεμπνιακ, 68’ Σίπλοκ

Οντένσε-Χετάφε 1-1
92’ Αντρεάσεν/ 17’ Πέδρο Ρίος

Σαμπντόρια-Αϊντχόφεν 1-2
45’+2 Πατσίνι/ 51’, 90’ Τοϊβόνεν

Μέταλιστ-Ντέμπρετσεν 2-1
52’ αυτ. Μποντί, 88’ Όλεΐνικ/ 48’ Τσβίτκοβιτς