Παρασκευή 4 Φεβρουαρίου 2011

Kορυφή με θρίλερ για Ρεάλ, ζωντανή η Σιένα

Σε ένα ματς-θρίλερ, η Ρεάλ Μαδρίτης επέστρεψε από την κόλαση και επικράτησε της Εφές Πίλσεν στην παράταση με 89-86 στην «Κάχα Μάχικα» πιάνοντας κορυφή στον έβδομο όμιλο του Top 16 της Ευρωλίγκας. Ζωντανή στο «κόλπο» της πρόκρισης έμεινε η Σιένα μετά τη σπουδαία νίκη της επί της Παρτιζάν στο Βελιγράδι. Πολύ καλή εμφάνιση από τον Νίκο Ζήση.

Ρεάλ Μαδρίτης-Εφές Πίλσεν 89-86 (κ.α. 79-79)

Δραματικό ματς έγινε στη Μαδρίτη, με τη Ρεάλ να επικρατεί στο ντέρμπι κορυφής του ομίλου της Εφές Πίλσεν στην παράταση με 89-86 και να διατηρεί το αήττητό της. Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να αγκαλιάζουν τη νίκη, όταν με τρίποντο του Γκονλούμ προηγήθηκαν με 79-76, αλλά στην τελευταία επίθεση ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ κέρδισε φάουλ σε προσπάθεια για τρίποντο από τον Μπούτσι Θόρντον και με 3/3 βολές έστειλε το ματς στην παράταση, καθώς στην επόμενη φάση ο Κλέι Τάκερ έκοψε το σουτ του Φλιπ Μάρεϊ. Στο έξτρα πεντάλεπτο η Εφές έχασε νέα χρυσή ευκαιρία για να πάρει το ματς, καθώς με το σκορ στο 87-86 ο Ντ’ Ορ Φίσερ έκοψε την προσπάθεια του Κερέμ Τουντσερί και ο Πριγκιόνι με δύο βολές διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Δεκάλεπτα: 18-19, 40-46, 65-65, 79-79, 89-86

Ρεάλ: Τόμιτς 2, Πριγκιόνι 17, Σουάρεθ 6, Ρέγες 3, Μίροτιτς 12 (5 ριμπ.), Ροντρίγκεθ 13 (7 ασίστ), Φίσερ 15 (12 ριμπ.), Μπέγκιτς, Γιουλ 2, Τάκερ 19 (4 ριμπ., 4 ασίστ),

Εφές: Βισνιέφσκι, Ρακότσεβιτς 16, Ρόμπερτς 10 (4 ριμπ.), Τουντσερί 5, Θόρντον 18 (8 ριμπ.), Γκονλούμ 13 (9 ριμπ.), Ραντούλιτσα, Νάχμπαρ 5, Βούιτσιτς 9 (4 ασίστ), Μάρεϊ 10, Γκιουλέρ.

Παρτιζάν-Σιένα 58-66

Ζωντανή στο παιχνίδι της πρόκρισης παρέμεινε η Σιένα, καθώς πέτυχε την πρώτη νίκη της με 66-58 στο Βελιγράδι απέναντι στην Παρτιζάν. Παρά τις σημαντικές απουσίες των ΜακΚάλεμπ και Λαβρίνοβιτς, οι πρωταθλητές Ιταλίας είχαν εξ αρχής τον έλεγχο το αγώνα κι έφτασαν στη νίκη με πρωταγωνιστές τους Μικελόρι (15π.), Καουκένας (14π.) και Ζήση. Ο Έλληνας γκαρντ είχε 13 πόντους (1/2 βολές, 3/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα), 3 ριμπάουντ, ισάριθμες ασίστ και 2 κλεψίματα σε 30 λεπτά συμμετοχής.

Δεκάλεπτα: 15-19, 26-31, 41-50, 58-66

Παρτιζάν: Τζέρελς 13, Κέτσμαν (5 ριμπ.), Κλόμπουτσαρ, Λούτσιτς 5 (5 ριμπ.), Μιλοσάβλιεβιτς 7 (6 λάθη), Κάτιτς 4, Τζαβάι 2, Μπόζιτς 3, Τζιστ 15 (7 ριμπ.), Βέσελι 9 (5 λάθη).

Σιένα: Ζήσης 13, Χέρστον 3, Καραρέτο 10, Ράκοβιτς 2 (7 ριμπ.), Καουκένας 14, Ρες, Μικελόρι 15 (5 ριμπ.), Ακιντέλε, Γιάριτς 2, Στόουνρουκ 5 (7 ριμπ., 4 κλεψ.), Μος 2 (4 ριμπ., 4 κλεψ.).