Τρίτη 1 Μαρτίου 2011

Οξυγόνο για Μάλαγα με Μαρέσκα!

Αν και βρέθηκε να χάνει στο ημίχρονο από την Αλμερία, η Μάλαγα πήρε υπερπολύτιμη νίκη με 3-1. Οι Ανδαλουσιάνοι, με τον Μαρέσκα σκόρερ, ξεκόλλησαν από τον πάτο της βαθμολογίας.
Νίκη που της δίνει πιθανότητες να παλέψει με ελπίδες για την παραμονή στην Primera Division πήρε η Μάλαγα, η οποία είναι η πρώτη της στα τελευταία εννιά ματς. Η ομάδα του Μανουέλ Πελεγκρίνι βρέθηκε να χάνει στο 18' από το γκολ του Φεγκούλι και το 0-1 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους. Στο 53' ο πρώην άσος του Ολυμπιακού, Εντσο Μαρέσκα, έφερε το ματς στα ίσα για την Μάλαγα μετά από ωραίο κοντρόλ και σουτ μέσα από την περιοχή (1-1). Στο 76' η Αλμερία έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ουγιόα με δεύτερη κίτρινη, και δύο λεπτά μετά δέχθηκε το 2-1 από την κεφαλιά του Ροντόν. Οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι στο 85' με τον Κρουσάτ και στο 88' έμειναν με εννιά εξαιτίας της αποβολής του Λούνα για χέρι. Στο 91' αποβλήθηκε και ο προπονητής τους, Χοσέ Λουίς Ολτρα, ενώ το τελικό 3-1 έκανε στο 93' ο Χουάνμι με κοντινό πλάσε σφραγίζοντας με τον καλύτερο τρόπο τον θρίαμβο της Μάλαγα στο ντέρμπι της Ανδαλουσίας.