Τρίτη 1 Μαρτίου 2011

Αποκλεισμός για Άρη με ήττα

Ο Άρης αποκλείστηκε από τηνς υνέχεια του EuroCup μετά την ήττα του από την Λε Μαν με  73-78, έχοντας το προβάδισμα μέχρι το 30ο λεπτό. Ο Άρης προσπάθησε από την αρχή να πάρει μία διαφορά ασφαλείας και να μπορέσει να ηρεμήσει αλλά η Λε Μαν δεν έδειξε διάθεση… τουρισμού στο Αλεξάνδρειο.

Μετά το 9-6 του 4ου λεπτού έγινε 9-15 στο έκτο λεπτό με τους Γάλλους να έχουν τον έλεγχο του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν μπροστά στο σκορ με την λήξη της πρώτης περιόδου (17-18), με τον Άρη να αντιδράσει προσωρινά και να προηγείται με 25-21 στο 15ο λεπτό. Η Λε Μαν δεν τα παράτησε και με καλύτερο τον Ντιότ ισοφάρισε σε 32-32 στο 19ο λεπτό πριν το 34-34 του εικοστού λεπτού.

Η τρίτη περίοδο ανήκε στον Μπόμπι Μπράουν ο οποίος πέτυχε 11 πόντους και ο Άρης κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ, αρχικά με 44-38 στο 25ο λεπτό μετά από ένα σερί 7-0 και λίγο αργότερα με 52-46 πριν το 52-48 του 30ου λεπτού. Στην τέταρτη ο Άρης ξέχασε να κατέβει στο γήπεδο, την ίδια ώρα που ο Ντεγουάρ έφτασε τους 21 πόντους με 100% ευστοχία.

Το 55-52 έγινε 55-62 στο 37΄και 30" με αποτέλεσμα η πίεση να είναι τεράστια για τους παίκτες του Λευτέρη Σούμποτιτς που έμειναν άποντοι για ένα διάστημα τεσσάρων λεπτών. Η Λε Μαν άντεξε στην πίεση των «κιτρίνων», με τους παίκτες του Σούμποτιτς να κάνουν  αρκετά λάθη και γνώρισαν την ήττα με 73-78 και αποκλείστηκαν από την επόμενη φάση του EuroCup.

Τα δεκάλεπτα: 17-18,34-34, 52-48, 73-78.

ΑΡΗΣ: Μπράουν 22 (4), Ταπούτος 17, Χατζηβρέττας 8, Χαραλαμπίδης 7, Κουμπούρας 3, Μπορόβνιακ 9, Τάκερ 3, Τόμας 4.

ΛΕ ΜΑΝ: Τ. Καχουντί 4, Ντιότ 11 (1), Μπόουμαν 14, Ντεγουάρ 25 (2), Πελίν, Ριπέρτ 5, Μπατίστα 8, Χ.Καχουντί 5, Κακιούζης 5 (1).