Τρίτη 7 Ιουνίου 2011

Ο Ζλάταν είχε όρεξη!

Αν και στο τέλος της αγωνιστικής περιόδου ο Ζλάταν Ιμπραϊμοβιτς είχε όρεξη… Πέτυχε τρία γκολ και οδήγησε εκ του ασφαλούς τη Σουηδία στη νίκη 5-0 επί της Φινλανδίας για τον 5ο όμιλο των προκριματικών του Euro 2012.

Αυτή ήταν η τρίτη σερί νίκη για τους Σουηδούς, οι οποίοι έφτασαν στους 15 βαθμούς και μπορούν να αισθάνονται βέβαιοι ότι θα βρίσκονται ανάμεσα στις ομάδες που στα μπαράζ θα διεκδικήσουν την πρόκριση στην τελική φάση, πίσω από τους Ολλανδούς.

Η Σουηδία άνοιξε το σκορ στο 11ο λεπτό με τον Κάλστρομ. Στη συνέχεια πήρε μπροστά ο Ιμπραϊμοβιτς. Στο 31ο λεπτό διπλασίασε τα τέρματα των Σουηδών. Στο 35΄ έκανε το 3-0.

Στο 53ο λεπτό ο Ιμπραϊμοβιτς διαμόρφωσε το 4-0 και ο Μπαϊραμί στο 84’ έκανε το τελικό 5-0. Βασικός σε όλη τη διάρκεια του αγώνα έπαιξε ο Όλοφ Μέλμπεργκ.

Νίκη για Ουγγαρία Η Ουγγαρία επικράτησε 3-0 εκτός έδρας του Σαν Μαρίνο φτάνοντας στις τέσσερις νίκες στον όμιλο. Ο Λιπτάκ άνοιξε το σκορ στο 41ο λεπτό. Στο 49ο ο Σζαμπις έκανε το 2-0. Στο 83ο λεπτό ο Κόμαν πέτυχε το τρίτο γκολ των Ούγγρων.