Τετάρτη 7 Σεπτεμβρίου 2011

Ένας Νοβίτσκι δεν φτάνει!!

Με το δεξί ξεκίνησε η Ισπανία τις υποχρεώσεις της στην β' φάση του Ευρωμπάσκετ, νικώντας με 77-68 τη Γερμανία του Ντιρκ Νοβίτσκι που πάλεψε το ματς αλλά υποτάχθηκε στην ανωτερότητα των αντιπάλων της
Ένας Νοβίτσκι δεν φτάνει
Από την πλευρά τους, οι Ισπανοί ήταν ψύχραιμοι στις βολές και δεν χρειάστηκε να κάνουν κάτι παραπάνω από το να εκμεταλλευτούν τα λάθη των αντιπάλων τους.

Τα πολλά λάθη (16-8) της Γερμανίας σε συνδυασμό με το γεγονός ότι οι Ισπανοί πήγαν διπλάσιες φορές στην γραμμή των βολών, αποδείχθηκαν καθοριστικά για την έκβαση του αγώνα. Η ομάδα του Σκαριόλο ήταν πολύ άστοχη κι έχασε τη μάχη των ριμπάουντ (39-33), όμως στο τέλος μέτρησε η εμπειρία και η ψυχραιμία των Ισπανών.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι αδερφοί Γκασόλ με πρώτο σκόρερ τον Μαρκ που τελείωσε το παιχνίδι με 24 πόντους, ενώ ο Πάου είχε 19. Από τη Γερμανία ξεχώρισε ο Κέιμαν με νταμπλ νταμπλ (15 πόντοι και 12 ριμπάουντ), ενώ κορυφαίος ήταν ο... συνήθης ύποπτος Ντιρκ Νοβίτσκι.

Ο αγώνας:

Συγκρατημένες μπήκαν οι δύο ομάδες στο παρκέ με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο. Στο 8' η Γερμανία βρέθηκε στο +4 μετά από τρίποντη βόμβα του Νοβίτσκι που έκανε το 12-8, όμως η Ισπανία αντέδρασε με τον Ναβάρο να σηκώνει το βάρος στην επίθεση. Με σερί 7-0 το σκορ έγινε 12-15 και στη συνέχεια ο Σάφαρτζικ ισοφάρισε σε 15-15. Πάντως, ο Μαρκ Γκασόλ με 1/2 βολές ήταν εκείνος που έκανε το 15-16 του α' δεκαλέπτου.

Ο Ντιρκ Νοβίτσκι μείωσε σε 23-26 και με αυτό το καλάθι έφτασε τους 936 πόντους σε Ευρωμπάσκετ, όντας ο 2ος σκόρερ όλων των εποχών πίσω από τον Νίκο Γκάλη ο οποίος παραμένει πρώτος με 1030 πόντους.

Οι "φούριας ρόχας" έμειναν τέσσερα λεπτά χωρίς καλάθι και οι Γερμανοί έτρεξαν ένα σερί 9-0 με το οποίο πήραν το προβάδισμα γράφοντας το 27-26. Ωστόσο, πέντε συνεχόμενοι πόντοι από τον Ναβάρο έκαναν το 29-31, ενώ ο Ρούντι Φερνάντεθ έκανε το 29-33 με βολές, υποχρεώνοντας τον Μπάουερμαν να πάρει τάιμ άουτ. Τα "πάντσερ" έφεραν και πάλι το ματς στα ίσα (33-33) πριν ο Πάου Γκασόλ γράψει το 33-36 του ημιχρόνου.

Ντέρμπι για γερά νεύρα

Στην γ΄περίοδο η Γερμανία σίγουρα θα μπορούσε να πάρει το προβάδισμα, ωστόσο τα πολλά στα οποία υπέπεσε δεν της επέτρεψαν να προηγηθεί. Στο 25' οι "φούριας ρόχας" ξέφυγαν με 41-50, όμως τα "πάντσερ" με τον Ντιρκ Νοβίτσκι να το έχει πάρει προσωπικά έφτασαν στον πόντο (53-54). Η λήξη του δεκαλέπτου βρήκε την Ισπανία να προηγείται με βραχεία κεφαλή (56-57) και το ματς ντέρμπι για γερά νεύρα...

Με την έναρξη του δ' δεκαλέπτου ο Νοβίτσκι έδωσε στην ομάδα του το προβάδισμα (57-56), ωστόσο ο Σαν Εμετέριο απάντησε αμέσως. Στο 32' ο Ρούντι έκανε 57-62 και λίγο αργότερα ο Γκασόλ κράτησε τη διαφορά στους πέντε πόντους (59-64). Στα 3.11'' πριν το τέλος του αγώνα ο Ναβάρο με δίποντο έκανε το 63-68, όμως οι Γερμανοί μείωσαν σε 63-68. Τελικά, ο Πάου Γκασόλ με βολές έκανε το 65-70 και το λάθος του Χάμαν αποδείχθηκε καθοριστικό. Στα 34'' πριν το τέλος τρίποντο του Μπένζινγκ για το 68-74 δεν ήταν αρκετό κι έτσι οι Ισπανοί "σφράγισαν" τη νίκη τους με ένα κάρφωμα του Γκασόλ.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 33-36, 55-56, 68-77
Πηγή: sport24.gr