Δευτέρα 9 Απριλίου 2012

Θέλει και αυτή να το… Παρι!!

Θέλει και αυτή να το… Παρι
Στην κορυφή της Ligue 1 -μαζί με την Μονπελιέ- επέστρεψε η Παρί Σεν Ζερμέν, η οποία επικράτησε με σκορ 2-1 της Μαρσέιγ, στην αναμέτρηση που ολοκλήρωσε την 31η αγωνιστική.

Δεν έχει τελειωμό η κατρακύλα των Μασσαλών, καθώς αγνοούν το «τρίποντο» για εννιά σερί παιχνίδια, με αποτέλεσμα να βρίσκονται στην 9η θέση, έχοντας μόλις 40 βαθμούς.

Ιδανικό ήταν το ξεκίνημα της Παρί Σεν Ζερμέν στην αναμέτρηση, με τον Μενέζ να τη βάζει μπροστά στο σκορ, μόλις στο 6ο λεπτό. Έτσι, κύλησε το πρώτο 45λεπτο με τους πρωτευουσιάνους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια προηγούμενοι.

Στο δεύτερο μέρος, η Μαρσέιγ πίεζε για την ισοφάριση και αυτό το πέτυχε με τον Τζόρνταν Αγιού στο 60’. Ωστόσο, η χαρά των Μασσαλών κράτησε μόλις ένα λεπτό, καθώς ήρθε η άμεση απάντηση από τον Άλεξ, ο οποίος έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους γηπεδούχους. Ο Μπενουά Σεϊρού έχασε τεράστια ευκαιρία να κάνει το 2-2, στο 81’, όταν αστόχησε από το ύψος της μικρής περιοχής να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Με 10 παίκτες ολοκλήρωσαν το ματς οι πρωτευουσιάνοι, λόγω της αποβολής του Σισοκό στο 86’.

Νίκες σωτηρίας για Καέν και Νις

Σπουδαίας βαθμολογικής σημασίας νίκες στην προσπάθεια που κάνουν να διατηρηθούν στη Ligue 1 πήραν Καέν και Νις για την 31η αγωνιστική της Ligue 1.

Η πρώτη επικράτησε 1-0 της Μπορντό και απομακρύνθηκε δύο βαθμούς από την επικίνδυνη ζώνη, ενώ η δεύτερη νίκησε με 2-0 τη Λοριάν ξεφεύγοντας τέσσερις βαθμούς από τη 18η θέση.