Δευτέρα 9 Απριλίου 2012

«Μέλο» ωραίος, Ρόουζ μοιραίος!!

«Μέλο» ωραίος, Ρόουζ μοιραίος
Ο Καρμέλο Άντονι «μίλησε» στα δύσκολα, ενώ ο Ντέρικ Ρόουζ φάνηκε κατώτερος των περιστάσεων. Ο φόργουορντ των Νικς πέτυχε 43 πόντους και οδήγησε την ομάδα του σε νίκη 100-99 επί των Μπουλς στην παράταση. Ο «Μέλο» έστειλε το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο με τρίποντο στα 11’’ πριν το τέλος του τέταρτου δωδεκαλέπτου, ενώ στα 8’’ πριν τη λήξη της παράτασης με μία ακόμη «βόμβα» από τα 7,25μ. πέτυχε το καλάθι της νίκης. Την ίδια ώρα, ο Ρόουζ που επέστρεψε από απουσία 12 αγώνων λόγω τραυματισμού, είχε μεν 29 πόντους, ωστόσο αστόχησε σε σουτ στις τελευταίες επιθέσεις της ομάδας του τόσο στην κανονική διάρκεια όσο και στην παράταση.

Οι Νικς προηγήθηκαν με 27-6 (!) στην πρώτη περίοδο, ωστόσο οι «ταύροι» αντεπιτέθηκαν και σχεδόν πέντε λεπτά πριν το τέλος πέρασαν μπροστά με 89-80. Ο τελευταίος λόγος, ωστόσο, ανήκε στους γηπεδούχους, που έφτασαν τις 11 νίκες στα 14 ματς μετά την απόλυση του Μάικ Ντ’ Αντόνι και την προαγωγή του Μάικ Γούντσον σε θέση πρώτου προπονητή.

Δωδεκάλεπτα: 31-19, 53-41, 72-75, 91-91, 100-99.

Νικς (29-27): Άντονι 43 (7 ριμπ.), Σούμπερτ 15 (9 ριμπ., 6 ασίστ), Σμιθ 14, Φιλντς 10, Τσάντλερ 8 (16 ριμπ.), Τζέφρις 6, Ντέιβις 2, Ντάγκλας 2, Νόβακ.

Μπουλς (43-14): Ρόουζ 29 (6 ριμπ., 4 ασίστ, 8 λάθη), Μπούζερ 13 (16 ριμπ.), Ντενγκ 13 (9 ριμπ.), Γκίμπσον 11 (4 τάπες), Νοά 10 (5 ριμπ.), Χάμιλτον 7, Ουότσον 7, Κόρβερ 6 (7 ριμπ.), Μπρούερ 2, Ασίκ 1, Μπάτλερ.

πηγή: sportfm.gr