Δευτέρα 9 Απριλίου 2012

Θρίλερ από το πουθενά!!

Θρίλερ από το πουθενά!
Σε μια περιπετειώδη αναμέτρηση, που διακόπηκε για περίπου μισή ώρα λόγω ρίψης αντικειμένων (μεταξύ των οποίων και μάρμαρα!), 26 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της και με το σκορ 78-79, ο Παναθηναϊκός απέδρασε από το κλειστό της Αρτάκης με 82-81 επί του Πανιωνίου σε εξ αναβολής αναμέτρηση για την 25η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ των Ανδρών.

Μέχρι και με 17 πόντους προηγήθηκαν οι «πράσινοι» τρία λεπτά πριν το τέλος (59-76), απείλησαν με ολική ανατροπή οι "κυανέρυθροι".

Κορυφαίοι για τους φιλοξενούμενους οι Περπέρογλου και Διαμαντίδης με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Πανιώνιο ξεχώρισαν Μπάρλος και Κιζ με 14 και 11 πόντους.

Ολοκληρωτικά στον Πανιώνιο ανήκε η πρώτη περίοδος. Οι «κυανέρυθροι» μπήκαν πολύ καλύτερα στον αγώνα, την ώρα που οι παίκτες του Παναθηναϊκού έψαχναν τα πατήματά τους και έτσι , στα μέσα της περιόδου οι πρώτοι βρέθηκαν να προηγούνται 10 (16-6). Οι γηπεδούχοι παίρνοντας ενέργεια και από τον κόσμο τους συνέχισαν το καλό παιχνίδι και με τρίποντο του Ξανθόπουλου το δεκάλεπτο έληξε 25-13 υπέρ τους.

Με σερί 7-0 μπήκαν στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι (25-20), ο Ιωάννου με δίποντο έκανε το 27-20 και από κει και πέρα οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ανέβασαν την απόδοσή τους και με σερί 10 από τους Περπέρογλου και Γιασικεβίτσιους πέρασαν μπροστά και απέκτησαν τον έλεγχο του αγώνα (27-32 στο 14ο λεπτό). Ο Πανιώνιος δεν μπορούσε να αντιδράσει, την ώρα που ο Παναθηναϊκός είχε πλουραλισμό στην επίθεση και το ημίχρονο έληξε 35-46 υπέρ των γηπεδούχων.

Νωθρά ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο και για τις δύο ομάδες, με τον Παναθηναϊκό να φτάνει για πρώτη φορά στο +15 (37-52 στο 23ο λεπτό). Ο Παραγυιός μείωσε με τρίποντο στους 10 (42-52) τρία λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι αύξησαν ξανά τη διαφορά τους, όμως οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν ήταν διατεθειμένοι να παρατήσουν το ματς και το δεκάλεπτο έληξε βρίσκοντάς τους στο -10 (51-61).

Τις όποιες ελπίδες για να πάρει κάτι καλό από το ματς κυνήγησε στην τελευταία περίοδο ο Πανιώνιος. Με λέι απ του Ξανθόπουλου η διαφορά έπεσε στους οκτώ (55-63) και οι γηπεδούχοι συνέχισαν να παίζουν με τρίποντα. Στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε ακόμη και με 17 πόντους, τρία λεπτά πριν το τέλος του ματς (59-76), την ώρα που οι παίκτες του Πανιωνίου ήταν πολύ άστοχοι, αλλά το ματς δεν είχε τελειώσει.

Περίπου 26 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη και με τους «κυανέρυθρους» να έχουν πετύχει σχεδόν ολική ανατροπή (78-79), υπήρξε ρίψη αντικειμένων (μεταξύ των οποίων και μάρμαρα!) από τους φιλάθλους και οι διαιτητές διέκοψαν τον αγώνα, ζητώντας την εκκένωση του γηπέδου! Τελικά, ζήτησαν να εκκενωθεί μόνο η γωνία όπου βρίσκονταν οι φανατικοί οπαδοί του Πανιωνίου και η οποία είναι δίπλα στον πάγκο των «πράσινων» και μετά από 30 λεπτά το ματς ξανάρχισε. Ο Γιασικεβίτσιους που προηγουμένως είχε κερδίσει φάουλ, ευστόχησε στη μία από τις δύο βολές (78-80), ο Μπάρλος ευστόχησε σε τρίποντο (81-80) και με καλάθι του Μπατίστ διαμορφώθηκε το τελικό 81-82, καθώς ο Κιζ στην τελευταία προσπάθεια αστόχησε από πολύ μακριά σε σουτ τριών πόντων.

Τα δεκάλεπτα: 25-13, 35-46,51-61,81-82.

Πανιώνιος (Μπαρτζώκας): Ξανθόπουλος 10, Κιζ 11, Αθανασούλας, Στίβενσον 7, Ντίμπλερ 11, Καββαδάς 8, Ιωάννου 5, Σαρικόπουλος 3, Νάτζφεϊ 9, Παραγυιός 3, Μπάρλος 14

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Μάριτς, Περπέρογλου 15, Μπατίστ 11, Λόγκαν 4, Σάτο 7, Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 14, Βουγιούκας 9, Καλάθης 4, Σμιθ, Καϊμακόγλου 6, Γιασικεβίτσιους 10

πηγή: sportfm.gr