Κυριακή 5 Αυγούστου 2012

Προκρίθηκαν και οι Μεξικάνοι!!

Σε ένα συγκλονιστικό ματς, το οποίο κρίθηκε στην παράταση, το Μεξικό νίκησε 4-2 την Σενεγάλη και θα παίξει στα ημιτελικά με την Ιαπωνία που απέκλεισε την Αίγυπτο (3-0).
Προκρίθηκαν και οι Μεξικάνοι

Οι Μεξικάνοι ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα στο πλαίσιο του Ολυμπιακού τουρνουά ποδοσφαίρου και πήραν το προβάδισμα μετά από 10 λεπτά παιχνιδιού με τον Ενρίκες να εκμεταλλεύεται τη σέντρα του Ζιοβάνι Ντος Σάντος και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα (1-0). Η απάντηση της Σενεγάλης ήταν δύο προσπάθειες του Κονατέ, όμως στην πρώτη ο Κορόνα είπε «όχι» και η δεύτερη πέρασε άουτ από κοντά. Στη συνέχεια και οι δύο ομάδες είχαν φάσεις για να σκοράρουν, όμως στο 63' ο Ακίνο έκανε το 2-0 για το Μεξικό. Αυτή τη φορά ο Κονατέ δεν είχε απλά ευκαιρίες αλλά μείωσε άμεσα (69') σε 2-1 και έβαλε στο κόλπο ξανά την Σενεγάλη που επτά λεπτά αργότερα ολοκλήρωσε την ανατροπή με γκολ του Μπαλντέ για το 2-2. Αν και στο τελευταίο κομμάτι της κανονικής διάρκειας οι Αφρικανοί πίεσαν περισσότερο για το τρίτο γκολ, στην παράταση το Μεξικό ήταν το αφεντικό και με γκολ του Ντος Σάντος στο 98' και του Ερέρα στο 109' πήρε τη μεγάλη πρόκριση (4-2) και θα διεκδικήσει θέση στον τελικό κόντρα στην Ιαπωνία.

πηγή: gazzetta.gr