Παρασκευή 18 Οκτωβρίου 2013

Γκόρντον μοίραζε, Βασιλειάδης εκτελούσε…!!

Με τον Τζαμόν Γκόρντον να κάνει όλες τις δουλειές και τον Κώστα Βασιλειάδη να εκτελεί, η Αναντολού Εφές νίκησε 87-67 την Αρμάνι Μιλάνο στο «Αμπντί Ιπεκτσί» στη πρεμιέρα του 2ου ομίλου της Ευρωλίγκας.

Γκόρντον μοίραζε, Βασιλειάδης εκτελούσε…
Σε ένα παιχνίδι όπου η ανώτερη Εφές πήρε από την αρχή προβάδισμα στο σκορ και δεν το έχασε ποτέ, νικώντας σχετικά εύκολα την ιταλική ομάδα, ο Έλληνας γκαρντ/φόργουορντ πέτυχε 16 πόντους (2/3διπ., 3/8τριπ. 3/3 βολές), μοίρασε 4 ασίστ, πήρε 3 ριμπάουντ και έκανε 2 κλεψίματα. Συνοδοιπόροι του σε απόδοση ο εκπληκτικός και κορυφαίος της αναμέτρησης, Τζαμόν Γκόρντον, που είχε 16 πόντους (7/10διπ.), 7 ασίστ, 6 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα και 2 τάπες και οι Σαβάνοβιτς, Χόπσον που πέτυχαν αμφότεροι 22 πόντους.

Από την Αρμάνι που έπαιξε με σημαντικές απουσίες καθώς δεν μπόρεσαν να αγωνιστούν οι τραυματίες Ντέιβιντ Μος, Άντζελο Τζίλι και Κρίστιαν Κάνγκουρ, ξεχώρισαν οι Λάνγκφορντ και Τζεντίλε με 20 και 19 πόντους αντίστοιχα.

Ο αγώνας:

Με πρώτα βιολιά στην επίθεση τους Σαβάνοβιτς και Χόμπσον, η Εφές πήρε από νωρίς «κεφάλι» στο σκορ 10-2 στο 4΄. Η Αρμάνι, απειλούσε μόνο με τρίποντα και χάρη στα επιθετικά ριμπάουντ, αλλά τα πολλά λάθη και η αστοχία στα δίποντα, δεν της επέτρεπαν να βρει ρυθμό και να πλησιάσει. Με το ίδιο… δίδυμο παικτών να κάνει πράματα και θάματα στο σκοράρισμα, η γηπεδούχος διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα, 19-12 στο 7΄ και 25-17 στο τέλος του δεκαλέπτου. Με την έναρξη του 2ου δεκαλέπτου, η Αρμάνι βελτιώθηκε, έκανε μέσα σε δυόμισι λεπτά επί μέρους 10-2, έχοντας πρωταγωνιστή τον Λάνγκφορντ και ισοφάρισε σε 27-27. Η Εφές, απάντησε με το ίδιο… νόμισμα και επανέφερε τη διαφορά στο +8 (37-29, τεσσεράμισι λεπτά πριν το ημίχρονο), με «δράστες» τους Βασιλειάδη-Γκόρντον. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ 42-35 υπέρ των τούρκων, που είχαν σε εξαιρετική κατάσταση και τον Σαβάνοβιτς, την ώρα που το «βάρος» στο σκοράρισμα των φιλοξενούμενων σήκωνε ο Τζεντίλε.

Πιο συγκεντρωμένη και με περισσότερες λύσεις στο σκοράρισμα η Εφές, προηγήθηκε με 11 πόντους διαφορά στις αρχές του 3ου δεκαλέπτου (51-40 στο 23΄), αφού στην εξίσωση είχε μπει και ο Ερντέν, που φόρτωνε με καλάθια την Αρμάνι. Τα ποσοστά ευστοχίας της τελευταίας παρέμεναν σταθερά κάτω από το 35%,, τα λάθη της διαδέχονταν το ένα το άλλο, ενώ στο κομμάτι «δημιουργία» οι παίκτες της, έπαιρναν ένα μεγάλο «μηδενικό». Την ίδια ώρα η Εφές έκλεβε μπάλες, μοίραζε ασίστ και έπαιζε με καθαρό μυαλό, αφού είχε υποπέσει σε δύο μόλις λάθη σε 25 λεπτά! Με δύο τρίποντα του Βασιλειάδη και καλάθια των Χόπσον-Σαβάνοβιτς η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +16 (66-50 στο 28΄) και η Εφές έβαλε «δυνατές» βάσεις για νικηφόρα πρεμιέρα.

Η Αρμάνι, ή πιο συγκεκριμένα ο Τζεντίλε, έκανε απέλπιδα προσπάθεια να επανέλθει στο ματς. Με συνεχόμενους πόντους του ιταλού, η διαφορά μειώθηκε στους 9, (66-57 στο 32΄). Η ευστοχία του Βασιλειάδη και το… πολυμηχάνημα που λέγεται Γκόρντον όμως, έβαλαν τέλος στα όποια όνειρα της ομάδας του Μπάνκι για την πλήρη ανατροπή, καθώς με προσωπικές ενέργειες, έφεραν ξανά την Εφές στο +15 (77-62), τέσσερα –διαδικαστικά πλέον- λεπτά πριν το τέλος. Το τελικό 87-67, επισφράγισε την ανωτερότητα των τούρκων, που μπήκαν με το «δεξί» στην Ευρωλίγκα της νέας περιόδου.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 42-35, 66-52, 87-67.

Αναντολού Εφές (Οκτάι Μαχμούτι): Μπάλμπαϊ, Βασιλειάδης 16 (3), Ερντέν 7, Γκόρντον 16, Σαβάνοβιτς 22 (3), Χόπσον 22 (3), Ντραγκίσεβιτς, Πλάνινιτς 2, Μπάρατς 2.
Αρμάνι Μιλάνο (Λούκα Μπάνκι): Χάινες 3, Τζεντίλε 19 (2), Τσερέλα, Μέλι 6, Λάνγκφορντ 20 (3), Σάμουελς 10, Ουάλας 4 (1), Τζέρελς 5 (1). Πηγή: sport-fm.gr