Σάββατο 15 Μαρτίου 2014

This is… Δράμα!

Μετά τον Ολυμπιακό και τον Πανιώνιο, ο ΚΑΟΔ υπέταξε στη Δράμα και τον ΠΑΟΚ, 90-85 στην παράταση. Κορυφαίοι Μπράουν και Τζόουνς για τους γηπεδούχους.

This is… Δράμα
Στην έκτη θέση της Α1 εδραιώθηκε ο ΚΑΟΔ επιβεβαιώνοντας πως στην έδρα του είναι πανίσχυρος, καθώς νίκησε 90-85 (κ.α. 74-74) τον ΠΑΟΚ στην παράταση κι έφτασε τα τέσσερα σερί ροζ φύλλα. Οι Δραμινοί, που έχουν κερδίσει Ολυμπιακό και Πανιώνιο ενώ έχασαν από τον Παναθηναϊκό στην παράταση στο «Δ. Κραχτίδης», είχαν κορυφαίο τον Τζέι Κόβαν Μπράουν με 24 πόντους και συμπαραστάτη του τον Λάζερικ Τζόουνς με 14 και διαδοχικά καλάθια στο έξτρα πεντάλεπτο.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν από νωρίς τις ορέξεις τους και με δύο συνεχή τρίποντα του Μπάβτσιτς προηγήθηκαν γρήγορα με 10-4. Η σκυτάλη πέρασε στον συνήθη ύποπτο Μπράουν και ο ΠΑΟΚ βρέθηκε γρήγορα στο 22-12. Οι φιλοξενούμενοι ολοκληρώνοντας ένα σερί 10-0 μεταξύ πρώτης και δεύτερης περιόδου έφεραν το ματς στα ίσα (22-22), αλλά παρά τις προσπάθειες των Πέιν και Μπόγρη, ένας παλιός παίκτης του «Δικεφάλου του Βορρά», ο Στίγκερς, ήταν αυτός που ανέλαβε δράση και έστειλε τους Δραμινούς με προβάδισμα 42-35 στα αποδυτήρια.

Η επιθετική δράση του Βον βοήθησαν τον ΚΑΟΔ να φτάσει στο πρώτο μισό της τρίτης περιόδου για πρώτη φορά στο +12, 53-41. Παρά την τεχνική ποινή στον Σούλη Μαρκόπουλο για διαμαρτυρία και τη γρήγορη αποβολή του Τσαϊρέλη με πέντε φάουλ, ο ΠΑΟΚ κατόρθωσε να πλησιάσει στους έξι, 55-49. Τα τρίποντα του Βον απομάκρυναν μόνο προσωρινά την ομάδα του Μάρκοβιτς, καθώς ο «Δικέφαλος του Βορρά» με γκολ-φάουλ του Μαργαρίτη στο φινάλε του δεκαλέπτου μείωσε στους τρεις (61-58). Το τρίτο τρίποντο του Στίγκερς κι ένα καλάθι του Ζάρα στον αιφνιδιασμό έδωσαν παράσταση… νίκης, 71-62, στον ΚΑΟΔ τέσσερα λεπτά πριν το τέλος.

Κι όμως, ο ΠΑΟΚ δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με ένα απίθανο σερί 10-0 πέρασε μπροστά με δυόμισι λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Οι γηπεδούχοι με τρεις βολές από Ζάρα και Μπάβτσιτς έφεραν το παιχνίδι στα ίσα (74-74) και οι φιλοξενούμενοι είχαν 17 δευτερόλεπτα για να φτάσουν στη νίκη, αλλά ο Χαραλαμπίδης αστόχησε στο τελευταίο σουτ και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. Ο ΠΑΟΚ πέτυχε τους τέσσερις πρώτους πόντους του έξτρα πενταλέπτου, αλλά ο ΚΑΟΔ αντέδρασε και με οκτώ διαδοχικούς πόντους του Τζόουνς έφτασε στο 88-83. Το επιθετικό ριμπάουντ και το καλάθι του Μπράουν έγραψε τον επίλογο του θριάμβου για τους Δραμινούς.

Δεκάλεπτα: 22-18, 42-35, 61-58, 74-74, 90-85 (πρτ.).

ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης 6, Τζόουνς 14, Στίγκερς 13, Μπράουν 24 (7 ριμπ., 5 ασίστ), Βον 10 (8 ριμπ.), Μάρκοβιτς 4 (12 ριμπ.), Μπάβτσιτς 14, Ζάρας 3, Μπένας 2.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Πέιν 12 (7 ριμπ.), Κούπερ 8 (8 ασίστ, 5 ριμπ.), Χαραλαμπίδης 10, Τσόχλας 6, Τσαϊρέλης 7, Δέδας 12, Μαργαρίτης 15, Καλλές 2, Μπόγρης 10, Κασελάκης 3, Λιάπης.

Διαιτητές: Χριστοδούλου, Μάνος, Μαγκλογιάννης.Πηγή: sport-fm.gr