Πέμπτη 17 Απριλίου 2014

Aπόδραση και μεγάλη νίκη για τη Μακάμπι!!

Ο Ρίκι Χίκμαν με 26 πόντους, έχοντας σαν άξιο συμπαραστάτη τον Ράις γύρισαν ένα χαμένο παιχνίδι και οδήγησαν σε νίκη με 101-99 στην παράταση την Μακάμπι σε βάρος της Αρμάνι

Aπόδραση και μεγάλη νίκη για τη Μακάμπι
H Aρμάνι προηγήθηκε 84-72, 2:40 πριν το τέλος του αγώνα κι έδειχνε πως μπορεί να καθαρίσει το ματς. Ωστόσο η Μακάμπι δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και με ένα επιμέρους 15-3, με τον Ράις να σημειώνει εννέα και τον Χίκμαν έξι οδήγησε το ματς στην παράταση. Εκεί και πάλι οι Ράις και Χίκμαν κράτησαν τον τελευταίο λόγο για τον εαυτό τους και έδωσαν τη νίκη στην ομάδα του Τελ Αβίβ που έκανε μπρέικ με το «καλησπέρα» στη σειρά.

Η ιταλική ομάδα ήταν μπροστά σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Είχε πολλούς παίκτες να συνεισφέρουν στο σκοράρισμα και μέχρι το 38’ ήταν εκείνη που κρατούσε τη νίκη στα χέρια της. Μετά από ένα πρώιμο προβάδισμα της Μακάμπι, έκανε ένα 10-4 στο τέλος της πρώτης περιόδου και έκτοτε δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα, μέχρι το τελευταίο λεπτό. Έκανε 23-19 στο πρώτο δεκάλεπτο και πλην μιας ισοπαλίας στο 14’, δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα που πήγε μέχρι και τους 13 στο 25’. Μέχρι και το 38’ είχε μια διαφορά που κυμαινόταν από 10 μέχρι 13, αλλά κάπου εκεί ήρθε η καταστροφή.

Όμως κάπου εκεί το άγχος, αλλά και οι χαμένες βολές έδωσαν την ευκαιρία στη Μακάμπι, να ολοκληρώσει την τρομακτική αντεπίθεση της και να οδηγήσει το ματς στην παράταση, αφού ο Λάνγκφορντ 7 δέκατα πριν το τέλος, αστόχησε στην βολή που θα έδινε πιθανότατα τη νίκη στους Ιταλούς.

Συνολικά από το 84-72, οι Χίκμαν και Ράις σημείωσαν μέχρι το τέλος, 14 και 13 αντίστοιχα και άλλους δύο ο Τάιους που έριξε και μια φοβερή τάπα στον Λάνγκφορντ 5’’ πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας στον Λάνγκφορντ.

Ο Χίκμαν τελείωσε με 26 πόντους και ράνκινγκ 36, ενώ ο Ράις είχε 17 (αμφότεροι είχαν 9/9 βολές) όπως και ο Σοφοκλής Σχορτσιανίτης που σημείωσε άλλους 17 με 7/9 δίποντα και 3/4 βολές, ενώ είχε 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη και δύο κερδισμένα φάουλ.

Πως φτάσαμε εκεί; Ο Σαμάρντο Σάμουελς με δύο βολές κάνει το 84-72, 2:40 πριν το τέλος. Ο Ράις κάνει το 84-74 στο 1:55, ο Χίκμαν το 84-76 στο 1:29, ενώ με συμπληρωματική βολή γράφει το 84-77. Ο Λάνγκφορντ χάνει τρίποντο και ο Χίκμαν με τρίποντο γράφει το 84-80 με 32’’ ν’ απομένουν. Ο Τζέρελς ακριβώς μισό λεπτό πριν τη λήξη, κάνει το 85-80, σημειώνοντας μία βολή και ο Μέλι στα 28’’ πριν το τέλος κάνει το μοιραίο λάθος. Αντιαθλητικό στον Ράις, ο οποίος μειώνει σε 85-82 και ο ίδιος παίκτης στα 21’’ ευστοχεί σε άλλες δύο βολές για το 85-84. Ο Χάκετ στα 21΄΄ πριν το τέλος ευστοχεί σε μια από δύο βολές, ο Ράις στα 11’ σημειώνει καλάθι και φάουλ, δίνοντας προβάδισμα στην Μακάμπι με 87-86. Ο Λάνγκφορντ σε νεκρό χρόνο παίρνει φάουλ από τον Χίκμαν, αλλά ευστοχεί μόνο στην πρώτη βολή.

Στην παράταση η Μακάμπι πήρε κεφάλι μέχρι και με τέσσερις πόντους, όμως η Αρμάνι την έπιασε στο 93-93 κι έτσι οι δύο αντίπαλοι μπήκαν στο τελευταίο λεπτό ισόπαλες. Ο Ράις στα 58’’ κάνει το 93-95, ο Τζέρελς όμως με μια βόμβα τριών πόντων δίνει ξανά προβάδισμα με 96-95. Ο Χίκμαν με δύο βολές στα 30’’ πριν το τέλος δίνει ξανά προβάδισμα στην Μακάμπι, ο Λάνγκφορντ κάνει λάθος, ο Τάιους κλέβει και ο Χίκμαν με άλλες δύο βολές κάνει το 96-99. Ο Λάνγκφορντ μειώνει στα 11’ σε 98-99, ο Χίκμαν ευστοχεί σε δύο 6’’ πριν το τέλος, για το 101-98. Ο Λάνγκφορντ βάζει την πρώτη, αστοχεί στη δεύτερη και η Μακάμπι παίρνει τη νίκη με 101-99.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 47-42, 70-58, 87-87 (καν.διάρκεια) 99-101 (παράταση)

Aρμάνι: Χάκετ 11, Λάνγκφορντ 18 (2), Μος 10 (3), Μέλι 9 (3), Σάμουελς 17 (1), Τσερέλα, Κανγκούρ 5 (1), Λαουάλ 14 (3 μπλοκ), Τζέρελς 15 (3)

Μακάμπι: Χίκμαν 26 (3), Μπλου 7 (1), Σμιθ 7, Οχαγιόν 4, Ζίζιτς, Ίνγκλς 11 (1), Ράις 17, Τάιους 8, Πνίνι 4, Λάντεσμπεργκ, Σχορτσιανίτης 17

Διαιτητές:Ιερεθουέλο (Ισπανία), Γκόντας (Ελλάδα), Κοντέ (Ισπανία) Πηγή: sport-fm.gr