Δευτέρα 26 Μαΐου 2014

Μοναχός στο Μονακό!!

Παίζοντας στην «έδρα» του, ο Νίκο Ρόσμπεργκ κυριάρχησε στο Grand Prix του Μονακό και κατέκτησε τη δεύτερη φετινή νίκη.Χάμιλτον με τη δεύτερη Mercedes και Ρικιάρντο με Red Bull συμπλήρωσαν το πόντιουμ.

Μοναχός στο Μονακό
Τη δεύτερη σερί νίκη του στο Μονακό, αλλά και δεύτερη στο φετινό πρωτάθλημα της Formula 1 πανηγύρισε ο Νίκο Ρόσμπεργκ. Ο Γερμανός πιλότος της Mercedes, που είναι μόνιμος κάτοικος Μόντε Κάρλο, είχε την πρωτοπορία από την αρχή ως το τέλος κατακτώντας την πέμπτη νίκη στην καριέρα του, που τον επαναφέρει στην κορυφή της βαθμολογίας. Μάλιστα η Mercedes έγινε η πρώτη ομάδα που κερδίζει τα πρώτα έξι Grand Prix ενός πρωταθλήματος μετά τη McLaren το 1988.

Μεγάλη μάχη έγινε για τη δεύτερη θέση, με τον Λιούις Χάμιλτον αρχικά να κυνηγά τον ομόσταβλό του (γκρινιάζοντας στο team radio για τη στρατηγική της ομάδας του), αλλά στη συνέχεια να αντιμετωπίζει πρόβλημα στο μάτι επιτρέποντας στον Ντάνιελ Ρικιάρντο με Red Bull να μαζέψει τη διαφορά ακόμη και στο μισό δευτερόλεπτο, αλλά τελικά ο Βρετανός άφησε πίσω του τον Αυστραλό.

Ο Φερνάντο Αλόνσο ήταν τέταρτος, ο Νίκο Χούλκενμπεργκ πέμπτος, ενώ τη δεκάδα συμπλήρωσαν Μπάτον, Μάσα, Γκροσάν, Μπιάνκι (χαρίζοντας στη Marussia τους πρώτους της βαθμούς από το 2010 όταν και μπήκε στο πρωτάθλημα, αν και ξεκίνησε από την 21η θέση και είχε ποινή πέντε δευτερολέπτων) και Μάγκνουσεν. Άτυχος στάθηκε ο Κίμι Ραϊκόνεν, καθώς ενώ ήταν τρίτος έπαθε κλατάρισμα και υποχρεώθηκε να πάει στα πιτ στοπ για δεύτερη φορά μέσα σε λίγους γύρους την ώρα που στην πίστα ήταν αυτοκίνητο ασφαλείας, με αποτέλεσμα να υποχωρήσει στη 13η θέση και τελικά να τερματίσει δωδέκατος.

Ο αγώνας εξελίχθηκε εφιαλτικά για τον Σεμπάστιαν Φέτελ, καθώς αν κι εκκίνησε από την τέταρτη θέση στον έβδομο γύρο αντιμετώπισε πρόβλημα με το κιβώτιο ταχυτήτων («έχω κολλήσει στην πρώτη ταχύτητα», είπε στο team radio) και αναγκάστηκε να αποσυρθεί.

Ο Σέρχιο Πέρες εξουδετερώθηκε λίγο μετά την εκκίνηση σε επαφή με τον Τζένσον Μπάτον…

… ενώ ο Άντριαν Σούτιλ είχε έξοδο και κατέληξε στις μπαριέρες

Μέχρι τον 25ο γύρο είχαν επίσης τεθεί εκτός αγώνα οι Παστόρ Μαλδονάδο και Ντάνιελ Κβίατ λόγω μηχανικών προβλημάτων, ενώ στον 52ο και στον 58 γύρο αντίστοιχα εγκατέλειψαν με πρόβλημα στον κινητήρα ο Ζαν-Ερίκ Βερνιέ και ο Βαλτέρι Μπότας αντίστοιχα. Στον 62ο γύρο τελείωσε ο αγώνας για τον Εστέμπαν Γκουτιέρες που έχασε τον έλεγχο του μονοθεσίου του.

Ο επόμενος αγώνας πρωταθλήματος είναι 6-8 Ιουνίου στο Μόντρεαλ του Καναδά.