Κυριακή 31 Αυγούστου 2014

Μαθήματα αμερικανικής κυριαρχίας!

Ούτε καν προέβαλε αντίσταση η Φινλανδία στις ΗΠΑ, με την Team USA να σαρώνει 114-55 την αντίπαλό της στην πρεμιέρα του τρίτου ομίλου του Μουντομπάσκετ της Ισπανίας.

Μαθήματα αμερικανικής κυριαρχίας
Οι ΗΠΑ σάρωσαν 114-55 τη Φινλανδία, στο πλαίσιο της πρεμιέρας του τρίτου ομίλου του Μουντομπάσκετ της Ισπανίς κι έδειξαν με το «καλημέρα» πως αποτελούν το αδιαμφισβήτητο φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου στα παρκέ της ιβηρικής χώρας.

Οι παίκτες του Μάικ Σιζέφσκι προηγήθηκαν με 60-18 στο ημίχρονο και στη δεύτερη περίοδο είχαν επιμέρους σκορ 29-2, με του Σκανδιναβούς να σκοράρουν με δύο βολές.

Κορυφαίοι των Αμερικανών ήταν οι Τόμπσον με 18 και Ντέιβις με 17 πόντους, ενώ για τους Φινλανδούς ξεχώρισαν οι Χαφ και Κοπόνεν με12 πόντους.

Οι Αμερικανοί δε ξεκίνησαν καλά και η διαφορά κυμαινόταν μεταξύ +4 και +6 στην αρχή της πρώτης περιόδου. Ο Κάρι έφερε το +9 και ο Τόμπσον το +10. Ένα σερί 6-0 έφερε το +16 και το +17 και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο +15.

Στη δεύτερη περίοδο, ένα σερί 8-0 έφερε το +23 για τους Αμερικανούς και στο 39-18, ένα σερί 21-0 έφερε το +42 στην ολοκλήρωση του ημιχρόνου, χάρη στην επιθετική πολυφωνία των ΗΠΑ.

Στην τρίτη περίοδο, οι Αμερικανοί έφτασαν αρχικά στο +44 και, στη συνέχεια, στο +48 και χαλάρωσαν, οπότε η διαφορά μειώθηκε σταδιακά από τους Φινλανδούς, όμως στο δίλεπτο πριν τη λήξη του τριαντάλεπτου ήρθε το +50 και αργότερα το +51 και το +53, με το +50 να είναι η τελική διαφορά του δεκάλεπτου.

Στην τέταρτη περίοδο, η διαφορά ανεβοκατέβαινε στο +45 και +50 και στο τελευταίο πεντάλεπτο ξεπέρασε ξανά το +50 και φτάσαμε στο +60 λίγο πριν τη λήξη της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 31-16, 60-18, 89-39, 114-55

ΗΠΑ: Κάρι 4, Τόμπσον 18, Φαρίντ 6, Γκέι 10, Ντε Ροζάν 5, Ιρβινγκ 9, Πλούμλι 6, Κάζινς 9, Χάρντεν 9, Ντέιβις 17, Ντράμοντ 9, Ρόοουζ 12

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ: Μέρφι 10, Μουουρίνεν 2, Χαφ 12, Λι 4, Κότι 6, Κοπόνεν 12, Νοοουτίνεν 2, Μότολα 2, Ράνικο 5*Πηγή: sport-fm.gr*