Παρασκευή 14 Νοεμβρίου 2014

Ξεπέρασε… Παναθηναϊκό η Αρμάνι!

Μετά τη συντριβή απ’ τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ, η Αρμάνι επανήλθε στις νίκες στην Ευρωλίγκα, πατώντας το γκάζι στο τέταρτο δεκάλεπτο και επικρατώντας 90-71 της μαχητικής Τουρόβ.

Ξεπέρασε… Παναθηναϊκό η Αρμάνι
Συνήλθε απ’ την συντριβή στο ΟΑΚΑ με τον Παναθηναϊκό η Αρμάνι Μιλάνο. Οι Ιταλοί επικράτησαν 90-71 της Τουρόβ για την 5η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, πιο δύσκολο απ’ όσο δείχνει το τελικό σκορ, δεδομένου ότι χρειάστηκε ένα «ξέσπασμα» στο τέταρτο δεκάλεπτο για να καθαρίσουν την… μπουγάδα!

Ράγκλαντ με 20 πόντους, Τζεντίλε με 19 και Σάμουελς με 15 αυτοί που… σκότωσαν κυρίως τους Πολωνούς, με τον «φευγάτο» Κλέιζα να είναι εκ νέου τραγικός (1 πόντο με 0/5 τρίποντα σε 14’). Για τους φιλοξενούμενους που ήταν αρκετά ανταγωνιστικοί 15 είχε ο Τέιλορ και 14 ο Γιάραμαζ.

Στο 2-4 πλέον το ρεκόρ των νικητών που πέρασαν μια νίκη από πάνω την Μπάγερν (ενώ την έχουν νικήσει και μέσα στη Γερμανία) και δείχνουν σε καλύτερη μοίρα για πρόκριση, στο 1-4 οι ηττημένοι.

Δύο τρίποντα από Μος και Ράγκλαντ έδωσαν την ευκαιρία στην Αρμάνι να ξεφύγει με 5 στα πρώτα λεπτά (11-6). Ο Κόλινς πάλευε μόνος του από πλευράς Τουρόβ με αποτέλεσμα να μην μπορεί να κρατήσει κοντά στο σκορ την ομάδα του και τους Ιταλούς να ξεφεύγουν με 20-11, προτού οι δύο βολές του Χάκετ διαμορφώσουν το +10 νωρίς-νωρίς για το 26-16.

Οι Πολωνοί δεν τα παράτησαν. Ίσα-ίσα… που εκμεταλλεύτηκαν κάποιες λάθος επιθέσεις των γηπεδούχων και κάποια λάθη τους και κάπως έτσι όχι μόνο ροκάνισαν τη διαφορά, αλλά πλησίασαν στον πόντο, έξι λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου μέρους (28-27). Ο Μολντοβεάνου είχε «ζεσταθεί» για τους φιλοξενούμενους και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του (33-35) με τους Ράγκλαντ και Τζεντίλε να προσπαθούν σχεδόν αποκλειστικά για την Αρμάνι και την στέλνουν προηγούμενη με ένα καλάθι στα αποδυτήρια (40-38).

Ο Ράγκλαντ ήταν ασταμάτητος και οι Ιταλοί έτρεξαν με το… καλημέρα στην τρίτη περίοδο σερί 15-4 για το 55-42 στο 24’, δείχνοντας πως… μπήκε το νερό στο αυλάκι! Η διαφορά κυμαινόταν… εκεί γύρω σε διψήφια επίπεδα, ωστόσο η Τούροβ… σήμανε την αντεπίθεση! Με αιχμή του δόρατος τον Κούλιγκ, το 58-48 στο τελευταίο δίλεπτο έγινε 58-57 με σερί 0-9 και το παιχνίδι άρχισε ξανά, με τους φιλοξενούμενους να ξαναμπαίνουν στο «κόλπο» για τη νίκη.

Ο Ράιτ έβαλε μετά από ώρα τους πρωταθλητές Πολωνίας μπροστά (58-59), με τον Κόλινς να ισοφαρίζει σε 61-61 και τα ζόρια να κάνουν την εμφάνισή τους για την Αρμάνι και το γήπεδο να... αγχώνεται. Κάπου εκεί όμως κόπηκαν δια παντός τα αστεία! Μέσα σε τρία λεπτά, οι γείτονές μας έτρεξαν δικό τους σερί αυτή τη φορά 11-0 και στο 34’ το 72-61 έδινε άλλο… αέρα στην ομάδα του Μπάνκι. Αυτή την φορά δεν υπήρχε επιστροφή για την Τουρόβ, διότι Μπρουκς και Τζεντίλε είχαν ζεσταθεί για τα καλά και τα έβαζαν… από παντού. Κάπως έτσι η διαφορά εκτινάχθηκε στους 15 (79-64) με αποτέλεσμα το τελευταίο τρίλεπτο να πάρει διαδικαστικό χαρακτήρα. Τα δύο καλάθια του Μος στο τέλος έγραψαν και το τελικό 90-71.

Τα δεκάλεπτα: 26-16, 40-38, 58-57, 90-71

Αρμάνι: Ράγκλαντ 20, Μπρουκς 10, Τζεντίλε 19, Τσερέλα, Μέλι 9, Κλέιζα 1, Χάκετ 4, Σάμουελς 15, Μος 12

Τουρόβ: Κόλινς 10, Κούλιγκ 12, Κάρολακ, Γιάραμαζ 14, Ντίλεβιτς, Μολντοβεάνου 8, Νίκολιτς, Τέιλορ 15, Ράιτ 12, Ζιγκεράνοβιτς*Πηγή: sport-fm.gr*