Παρασκευή 14 Νοεμβρίου 2014

«Έμπλεξε» η Βαλένθια!!

Σε… μπελάδες μπήκε η Βαλένθια, καθώς ηττήθηκε 94-87 στην έδρα της Νεπτούνας και ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο της Ευρωλίγκας με μόλις μία νίκη σε πέντε αγώνες στον τέταρτο όμιλο.

«Έμπλεξε» η Βαλένθια!
Από νωρίς στα… βάσανα η Βαλένθια! Οι «νυχτερίδες» ηττήθηκαν 94-87 στη Λιθουανία από τη Νεπτούνας, με αποτέλεσμα να ολοκληρώσουν τον πρώτο γύρο της Ευρωλίγκας με μόλις μία νίκη σε πέντε αγώνες. Για τους νικητές κορυφαίος ήταν ο Γκαΐλιους με 19 πόντους, με τον Πάου Ρίμπας να τελειώνει το ματς με 22 πόντους για την ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς.

Με ένα σερί 7-0 ξεκίνησε στην αναμέτρηση η Νεπτούνας, με τη Βαλένθια να δείχνει σημαντικά προβλήματα στην επίθεση. Οι Λιθουανοί συνέχιζαν στον ίδιο ρυθμό, με αποτέλεσμα να στείλουν την υπέρ τους διαφορά σε διψήφιο αριθμό (13-3) περίπου στα μισά και να ολοκληρώνουν το πρώτο δεκάλεπτο, προηγούμενοι 24-17.

Στη δεύτερη περίοδο, η Βαλένθια μπήκε πιο… μαχητική, με αποτέλεσμα να ροκανίζει συνεχώς τη διαφορά και να τη φέρνει στο -4 (34-30). Όμως, η Νεπτούνας με πρωταγωνιστές τους Γκαΐλιους και Ζαβάτσκας «αντέδρασε» και πήγε στα αποδυτήρια με την υπέρ της διαφορά στους 11 πόντους (53-42).

Η Βαλένθια αντέδρασε ξανά στην τρίτη περίοδο, ρίχνοντας τη διαφορά στους έξι πόντους (56-50), αλλά η Νεπτούνας βρήκε το δρόμο προς το καλάθι, πηγαίνοντας στο +12 (66-54), με το σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο να διαμορφώνεται στο 73-63.

Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τη Νεπτούνας να ελέγχει το παιχνίδι, αλλά και τη διαφορά, με τη Βαλένθια να περιμένει τις… εκλάμψεις του Σάτο. Έτσι, παρά την αντίδραση των «νυχτερίδων», οι γηπεδούχοι διατηρούνταν συνεχώς μπροστά στο σκορ, φτάνοντας στη δεύτερη νίκη τους στην Ευρωλίγκα με το τελικό 94-87.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 53-42, 73-63, 94-87.

Νεπτούνας (Μακσβίτις): Μαζέικα 5 (1), Γκιρντζιούνας 2. Σίνιτσα 3(1), Ντίμσα 7, Γκαΐλιους 19(1), Γκαλντίκας 8, Σακούρ 9, Μπένσον, Ζαβάτσκας 15(3), Βασίλιους 12(2), Μπουτκεβίτσιους 14(3).

Βαλένθια (Περάσοβιτς): Ρίμπας 22(3), Βαν Ρόσομ 10 (5 ασίστ), Σάτο 9(2), Λίστσουκ, Λούτσιτς 12, Ντούμπλιεβιτς 18(1), Βίβες 2, Μαρτίνεθ, Λόντσαρ 4, Αγκιλάρ 5(1), Χαρανγκόντι 5(1). *Πηγή: sport-fm.gr*