Παρασκευή 14 Νοεμβρίου 2014

Έκανε… πελάτισσα την Ούνιξ!!

Λίγες μέρες μετά τη νίκη στη VTB League, η Νίζνι Νόβγκοροντ επικράτησε ξανά της Ούνιξ Καζάν, αυτή τη φορά με 79-73 για την 5η αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Ευρωλίγκας.

Έκανε… πελάτισσα την Ούνιξ!
Θα ακούει Νίζνι και θα… τρέχει η Ούνιξ! Μετά τη VTB League η ομάδα του Νόβγκοροντ «άλωσε» ξανά το Καζάν, αυτή τη φορά επικρατώντας με 79-73, για την 5η αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Ευρωλίγκας.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Τέιλορ Ρότσεστι με 24 πόντους, ενώ για την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη πρώτος σκόρερ ήταν ο Νίκος Ζήσης με 15 πόντους, με τον Κώστα Καϊμακόγλου να προσθέτει άλλους 12.

Όπως και στην αναμέτρηση για τη VTB League, έτσι και σε αυτή για την Ευρωλίγκα, η Νίζνι ήταν αυτή που είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης στο ξεκίνημα, όπου κάποια στιγμή στο πρώτο δεκάλεπτο προηγούταν με διπλό σκορ (7-14). Στη συνέχεια, η Ούνιξ κατάφερε να μειώσει τη διαφορά στο καλάθι (14-16), αλλά οι φιλοξενούμενοι με το τρίποντο του Ρότσεστι στο τέλος έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +5 (16-21).

Η άμυνα της Νίζνι στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν από… ατσάλι και με την Ούνιξ να μένει χωρίς καλάθι για πάνω από πέντε λεπτά, οι φιλοξενούμενοι αύξησαν την υπέρ τους διαφορά σε διψήφιο αριθμό (16-27), με ένα σερί 6-0. Ωστόσο, σχεδόν τρία λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Νίκος Ζήσης πήρε την ομάδα του Καζάν από το… χέρι και με οκτώ δικούς του πόντους μείωσε στους πέντε (24-29), αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν άφησαν τη διαφορά να πέσει κι άλλο, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια προηγούμενοι 39-34.

Στο δεύτερο ημίχρονο της, η Νίζνι εξακολουθούσε να ελέγχει την αναμέτρηση και με την Ούνιξ να μην ήταν σε θέση να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση, το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται 54-48. Με ένα σερί 7-0 ξεκίνησαν οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη στο τέταρτο δεκάλεπτο, παίρνοντας για πρώτη φορά το προβάδισμα (55-54), αλλά η ομάδα του Νόβγκοροντ «απάντησε» με ένα δικό της 7-0, κάνοντας το 55-61.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι φιλοξενούμενοι πήραν ξανά τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης, ενώ χάρη στον… καυτό έξω από τα 6,75μ. Τέιλορ Ρότσεστι, έφτασαν ακόμα και στο +11 (64-75), περίπου ένα λεπτό πριν τη λήξη. Εκεί, ουσιαστικά η Νίζνι «κλείδωσε» τη νίκη, η οποία ήρθε με το τελικό 79-73.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 34-39, 48-54, 73-79.

Ούνιξ Καζάν (Πεδουλάκης): Ουάιτ 2, Λάνγκφορντ 13 (3), Ζήσης 15 (1), Μπίκοφ, Σανικίτζε 2, Γκουμπάνοφ 10 (1), Καϊμακόγλου 12 (2), Φίσερ 9, Τζέρελς 10 (1).

Νίζνι Νόβγκοροντ (Μπαγκάτσκις): Μπαμπούριν 3 (1), Παρακχούσκι 19, Ίβλεφ, Αντόνοφ 5 (1), Χβοστόφ 2, Κίνσεϊ 12, Ρότσεστι 24 (4), Σαβέλιεφ, Κριβοσέεφ 2, Τόμπκινς 12.