Τετάρτη 24 Δεκεμβρίου 2014

Την πήρε μόνος του...!

Και τι δεν έκανε... Πέτυχε 40 πόντους. Οκτώ τρίποντα, ένα εκ των οποίων έφερε το παιχνίδι στην παράταση! Ναι ο Λίλαρντ ήταν ο... λόγος της μεγάλης νίκης 115-111 των Μπλέιζερς επί της Θάντερ.

Την πήρε μόνος του...
Ένας εξαιρετικός Ντάμιαν Λίλαρντ έδωσε τη νίκη 115-111 στους Μπλέιζερς εκτός έδρας απέναντι στη Θάντερ.

Ο άσος του Πόρτλαντ πέτυχε 40 πόντους σε μια καταπληκτική εμφάνιση, ενώ ήταν και εκείνος που με ένα τρίποντο τρία δεύτερα πριν τη λήξη της κανονικής διάρκειας του αγώνα, στέλνοντας τον στην παράταση.

Αυτό ήταν ένα από τα οκτώ τρίποντα που πέτυχε ο Λίλαρντ στα δώδεκα που επιχείρησε.

Για τη Θάντερ ο Γουέστμπρουκ ήταν το… αντίπαλο δέος του Λιλαρντ. Σαράντα πόντους πέτυχε και ο άσος της ομάδας της Οκλαχόμα αλλά αυτοί δεν ήταν αρκετοί και για τη νίκη.

Μεγάλη νίκη πήραν οι Χόρνετς απέναντι στους Μπακς. Ο Αντετοκούμπο ήταν καλός αλλά όχι αρκετός για να αποτρέψει την ήττα για την ομάδα του. Αντίθετα οι φιλοξενούμενοι με τον Λανς Στίβενσον να απουσιάζει για τέταρτο παιχνίδι στη σειρά βρήκαν και πάλι τον τρόπο να νικήσουν (108-101) και να πάρουν άλλη μια νίκη χωρίς το μεγάλο τους μεταγραφικό απόκτημα.

Σπουδαία εμφάνιση έκανε και ο Ιρβινγκ για τους Καβαλίερς στην επικράτησή τους 125-104 επί των Τίμπεργουλβς. Προσθέστε και τους 20 πόντους του Λαβ απέναντι στην παλιά του ομάδα, και έχετε τους… λόγους της τελικής επικράτησης της ομάδας του Κλίβελαντ.

Οι Λέικερς σταμάτησαν την ομάδα με το καλύτερο ρεκόρ, τους Ουόριορς, με 115-105, παρότι ο Κόμπι Μπράιαντ έμεινε εκτός για να ξεκουραστεί.