Παρασκευή 7 Αυγούστου 2015

Πλήρωσε ένα κακό δεκάλεπτο η Παίδων!!

Την ήττα με 69-51 από την οικοδέσποινα Λιθουανία γνώρισε η Εθνική Παίδων στον δεύτερο αγώνα της στο Ευρωπαϊκό U16 πληρώνοντας το κακό δεύτερο δεκάλεπτο. Ξεχώρισε πάλι ο Μωραΐτης.

Πλήρωσε ένα κακό δεκάλεπτο η Παίδων
Το κάκιστο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν το επί μέρους σκορ ήταν 21-2 (!) πλήρωσε η Εθνική Παίδων και μοιραία έχασε με 69-51 από την οικοδέσποινα Λιθουανία στον δεύτερο αγώνα της στο Ευρωπαϊκό U16. Τον αγώνα παρακολούθησε ο μεγάλος Άρβιντας Σαμπόνις.

Η ελληνική ομάδα είχε ξεκινήσει καλά προηγούμενη με 11-4, αλλά στη δεύτερη περίοδο έπαθε black out και στη συνέχεια δεν μπορούσε να επιστρέψει στο ματς. Ο Δημήτρης Μωραΐτης της ΑΕΚ ήταν και πάλι ο κορυφαίος με 19 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Αύριο στις 21.15 η Εθνική Παίδων αντιμετωπίζει την Ισπανία.

Δεκάλεπτα: 17-13, 38-15, 59-33, 69-51

Λιθουανία: Μπακούτις 5, Βαϊτσιούνας 5, Ουλέτσκας 18, Σαργκιούνας 5, Βελίτσκα 4, Ζίτκους, Κόζις 2, Μπαλτσιούνας 9, Κισούνας 6, Βασιλιάουσκας 8, Γιουοζάιτις 4, Λαβρινοβίτσιους 3

Ελλάδα (Τούφας): Γιανναράς 1, Μωραϊτης 19 (8ρ, 4 α), Καπρής 8, Καλαϊτζάκης 3, Δημητρακάς, Ψάρας, Φωτόπουλος, Δομπρογιάννης, Καμπουρίδης 2, Λιούνης 3, Μέλιος 6, Βλαγκόγιας 9 (6ρ) *Πηγή: sport-fm.gr*