Τετάρτη 23 Δεκεμβρίου 2015

Επέστρεψε στις νίκες ο Παμβοχαϊκός!!

Επέστρεψε στις νίκες ο Παμβοχαϊκός

Σταθερά την πέμπτη θέση της βαθμολογίας της Volley League παρέμεινε την Τρίτη ο Παμβοχαϊκός, νικώντας με 3-0 σετ τη Λαμία στο Βραχάτι, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής, επιστρέφοντας στις επιτυχίες.

Ο Παμβοχαϊκός νίκησε 3-0 σετ την ουραγό Λαμία στο Βραχάτι, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Volley League και επέστρεψε στις νίκες, μένοντας στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας και αφήνοντας σε πολύ δύσκολη θέση τους Φθοιωτούς.

Η Λαμία πάλεψε και τα τρία σετ. Στα δύο πρώτα, είχε προβάδισμα μέχρι το μέσο των σετ, ενώ στο τρίτο σετ ξεκίνησε με προβάδισμα μέχρι το 9-7, αλλά δεν άντεξε.

1ο σετ: 6-8, 15-16, 21-20, 25-22
2ο σετ: 7-8, 14-16, 21-19, 25-20
3ο σετ: 6-8, 16-14, 21-16, 25-18

*Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν: 5 άσσοι, 31 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 27 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του ΓΣ Λαμία προήλθαν: 2 άσσοι, 24 επιθέσεις, 3 μπλοκ, 26 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 25-22, 25-20, 25-18 σε 74΄

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Χριστόπουλος): Δημητριάδης 5π. (2/3επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Γκρόενβλεντ, Βαντόρν 9 (6/7, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Ροντρίγκο 8 (8/17, 36% υπ., 27% αρ.), Πελεκούδας 3 (2/8, 1 μπλοκ, 1 άσσοι), Κάιο 14 (12/27, 2 άσσοι) / Εφραιμίδης (λ. - 65% υπ., 38% αρ.), Γεωργίου, Παπαδόπουλος 1 (1/1), Παναγιωτάρας

ΛΑΜΙΑ (Ντραγκίεφ): Χένσι 5π. (4/13, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 73%υπ., 45%αρ.), Αγγελόπουλος 2 (1/3, 1 μπλοκ), Αραούγιο 5 (3/14, 2 άσσοι, 36%υπ., 27%αρ), Παπαθωμόπουλος 4 (3/5, 1 μπλοκ), Χάκγουορθ 12 (12/20), Μαδούρας 1 (1/3) / Τσιράκης (λ. - 51% υπ., 31% αρ.), Καρβούνης, Δημητριάδης, Καπίρης

Ο Γιώργος Χριστόπουλος είπε πως: «Ο απολογισμός στον πρώτο γύρο είναι θετικός. Ξεκινήσαμε για τη σωτηρία και είμαστε κοντά στην τετράδα. Αυτό σημαίνει πολλά για τους παίκτες, για τη διοίκηση και τον κόσμο που εισπράττει την προσπάθεια που κάνει η νέα μας ομάδα. Έχουμε βάλει τις βάσεις για να κάνει ο Παμβοχαϊκός μία ακόμα υπέρβαση στο μέλλον.

Είμαι ευχαριστημένος από τη νίκη. Μπορεί να νικήσαμε 3-0, αλλά η Λαμία προέβαλε αντίσταση. Θα το παλέψει μέχρι τέλους η Λαμία. Στο δεύτερο γύρο, πρέπει να προετοιμαστούμε κατάλληλα για να εκμεταλλευτούμε την έδρα μας».

Ο Πέτιο Ντραγίεφ είπε πως: «Και στα τρία σετ ήμασταν μέσα στο ματς, είχαμε προβάδισμα, αλλά δεν το αξιοποιήσαμε. Παρά την ήττα, παίξαμε καλό βόλεϊ. Είμαι πολύ ευχαριστημένος. Παλέψαμε στην έδρα μιας δυνατής ομάδας. Είμαι αισιόδοξος για το δεύτερο γύρο. Θα πάμε καλύτερα, γιατί και τα παιδιά δείχνουν καλύτερο πρόσωπο και η δουλειά μας φαίνεται στο γήπεδο. Μέχρι τη Δευτέρα, θα έχουμε ρεπό».