Κυριακή 17 Ιανουαρίου 2016

Η Νάπολι δεν κάνει δώρα!!

Η Νάπολι δεν κάνει δώρα (videos)

Σε αντίθεση με την Ίντερ που είχε ηττηθεί την περασμένη εβδομάδα, η Νάπολι δεν γκέλαρε εντός έδρας με τη Σασουόλο, κερδίζοντάς την με ανατροπή (3-1) και παρέμεινε στην κορυφή της Serie A.

Πιο αποφασισμένη από ποτέ για την κατάκτηση του Scudetto δείχνει η Νάπολι, που σε αντίθεση με την Ίντερ (είχε ηττηθεί 0-1 την περασμένη αγωνιστική) δεν έκανε την εντός έδρας γκέλα κόντρα στη Σασουόλο και με ανατροπή επικράτησε 3-1, παραμένοντας στην κορυφή της Serie A.

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τους Παρτενοπέι, αφού μόλις στο 3' βρέθηκε πίσω στο σκορ έπειτα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Φαλτσινέλι. Ωστόσο, οι Ναπολιτάνοι έδειξαν ότι μόνο τυχαία δεν βρίσκονται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα και κατάφεραν να γυρίσουν το ματς.

Αρχικά, ισοφάρισαν με γκολ του Καγεχόν στο 19ο λεπτό, ενώ στο 42', ο Ιγκουαΐν πέτυχε ακόμη το 19ο τέρμα του στο πρωτάθλημα και έφερε... τούμπα το ματς. Στην επανάληψη, οι δύο ομάδες είχαν σπουδαίες ευκαιρίες, η μεν Νάπολι για να «κλειδώσει» τη νίκη και η δε Σασουόλο για να «κλέψει» τον βαθμό της ισοπαλίας. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι έπεσαν πάνω στον εκπληκτικό για ακόμη ένα ματς Πέπε Ρέινα. Στο φινάλε του ματς και συγκεκριμένα στο 90'+3', ο Ιγκουαΐν πέτυχε ακόμη ένα τέρμα (20 στο πρωτάθλημα) και έδωσε το έναυσμα για πανηγυρισμούς στο «Σαν Πάολο».

Στο παιχνίδι των 19:00, η Τορίνο επικράτησε 4-2 της Φροζινόνε. Ο Τσίρο Ιμόμπιλε στην επιστροφή του στην ομάδα άνοιξε το σκορ στο 9' με πέναλτι αλλά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 33' με τον Σαμάρκο. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Μπελότι έκανε το 2-1 και στο 41' ο ίδιος παίκτης ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-1. Η Φροζινόνε ξαναμπήκε στο ματς στο 74' έπειτα από αυτογκόλ του Αβελάρ, αλλά ο Μπενάσι στο 82' έβαλε... ταφόπλακα στα όνειρα των φιλοξενουμένων για κάτι θετικό.