Κυριακή 17 Ιανουαρίου 2016

Ματσάρα στο «Μπαλαϊδος»!

Ματσάρα στο «Μπαλαϊδος»

Σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι με επτά γκολ η Θέλτα νίκησε 4-3 τη Λεβάντε και διατηρήθηκε σε τροχιά... Ευρώπης.

Ζήλεψαν από την Αγγλία στο Βίγκο. Ματσάρα με μεγάλο ενδιαφέρον και πολλά γκολ στο Μπαλαϊδος με την Θέλτα να επικρατεί 4-3 της Λεβάντε.

Οι γηπεδούχοι φάνηκε να «καθαρίζουν» το παιχνίδι καθώς προηγήθηκαν με τρία γκολ διαφορά, αλλά κάτι τέτοιο δεν είχε συμβεί. Η Λεβάντε «απάντησαν» με δύο γκολ και μείωσαν σε 3-2 δίνοντας μεγάλο ενδιαφέρον στη συνέχεια.

Καθοριστικοί παίκτες για την Θέλτα ο Γκουιντέτι, ο οποίος σκόραρε δύο φορές (35’ και 40’) αλλά και ο Άσπας ο οποίος έφτιασε το ένα γκολ (40’) και σκόραρε άλλο ένα (57’). Ο Ντέιβερσον στο 63’ και ο Λόπες στο 65’ επανέφεραν τους λεβαντίνους στο παιχνίδι.

Οι γηπεδούχοι όμως σκόραραν και πάλι στο 84ο λεπτό με τον Ορεγιάνα κάνοντας το 4-2. Ακόμη κι εκεί όμως η Λεβάντε δεν το έβαλε κάτω. Μείωσε σε 4-3 στο 89ο λεπτό με τον Μοράλες, έχοντας ψυχολογία για κάτι καλύτερο στα τελευταία λεπτά.

Τελικά, η Θέλτα διατήρησε ανέπαφη την εστία της στα τελευταία λεπτά και πανηγύρισε τη νίκη.