Κυριακή 17 Ιανουαρίου 2016

Άρσεναλ, μπορείς; (video)

Τρίβουν τα χέρια τους στην Άρσεναλ με το αποτέλεσμα στο «Βίλα Παρκ». Η Λέστερ ήρθε ισόπαλη με την Α.Βίλα (1-1) και οι κανονιέρηδες θα ανέβουν μόνοι στην κορυφή, αν περάσουν απ’ την έδρα της Στόουκ.

Δούλεψε για την Άρσεναλ η Άστον Βίλα. Οι «χωριάτες» κράτησαν στο 1-1 στην έδρα τους τη Λέστερ κι εφόσον η ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ περάσει απ’ το «Britannia» την Κυριακή θα βρεθεί μόνο στην κορυφή της Premier.

Oι δύο μονομάχοι παρουσιάστηκαν ιδιαίτερα προσεκτικοί στο «Βίλα Παρκ». Μια στιγμή αδράνειας της άμυνας των γηπεδούχων ευνόησε τις «αλεπούδες», που άνοιξαν το σκορ με τον Οκαζάκι στο 28ο λεπτό. Η Λέστερ έχασε μοναδική ευκαιρία να αγκαλιάσει τη νίκη στο 33’, όμως ο Μπουν απέκρουσε την κακή εκτέλεση πέναλτι του Μαχρέζ.

Η Βίλα ρίσκαρε αρκετά στο δεύτερο 45λεπτο και το παιχνίδι απέκτησε γρήγορο ρυθμό, αφού και η ομάδα του Ρανιέρι δημιούργησε πολλά προβλήματα στις αντεπιθέσεις. Τελικά, οι «χωριάτες» κατάφεραν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης με τον Γκεστέντε στο 75’ και μαζί να πάρουν έναν σημαντικό βαθμό στην προσπάθεια αποφυγής του υποβιβασμού.