Πέμπτη 14 Ιανουαρίου 2016

«Έπιασε» πεντάδα ο Παναθηναϊκός!

«Έπιασε» πεντάδα ο Παναθηναϊκός

Έστω και προσωρινά, ο Παναθηναϊκός βρέθηκε προσωρινά στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας της Volley League, αφού νίκησε με 3-0 σετ την ουραγό Λαμίας στην Κυψέλη για τη 12η αγωνιστική.

Ο Παναθηναϊκός νίκησε άνετα 3-0 σετ τη Λαμία στην Κυψέλη, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Volley League και βρέθηκε, έστω και προσωρινά, στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας, περιμένοντας το ματς του Παμβοχαϊκού με τον ΠΑΟΚ την Πέμπτη και αφήνοντας σταθερά στην τελευταία τους Φθιωτούς.

Οι «πράσινοι» πήραν το πέμπτο "τρίποντο" στο πρωτάθλημα και είχαν υπεροχή σε μπλοκ και επίθεση. Η Λαμία πάλεψε τον αγώνα, απείλησε για «ανατροπή» στο δεύτερο σετ, όταν κατάφερε να «τρέξει» σερί 4-0 και να ισοφαρίσει σε 24-24, αλλά δεν κατάφερε να ισοφαρίσει.

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-6, 16-15, 21-19, 25-21
2ο σετ: 8-6, 16-14, 21-17, 28-26
3ο σετ: 8-5, 15-16, 21-19, 25-20

* Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 8 άσσους, 37 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Λαμίας προήλθαν από 3 άσσους, 34 επίθέσεις, 2 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 25-21, 28-26, 25-20 σε 80΄

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 2 (0/1 επ, 2 άσσοι), Ούγκο Γκιμαράες 9 (7/21 επ, 2 άσσοι, 54% υπ - 46% άριστες), Φερέιρα 12 (10/16 επ, 2 άσσοι), Σιμεόνοφ 12 (8/16 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 69% υπ - 46% άριστες), Κανέλλος 5 (4/8 επ, 1 μπλοκ), Πανταλέων 8 (4/5 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Πολυχρονιάδης (λ, 48% υπ - 32% άριστες), Μπούρας (λ), Μπέλος 3 (2/5 επ, 1 μπλοκ), Σούρδι 3 (2/2 επ, 1 μπλοκ)

ΛΑΜΙΑ (Ντραγκίεφ): Χέντσι 1 (1/6 επ, 43% υπ - 29% άριστες), Αγγελόπουλος 2 (1/2 επ, 1 μπλοκ), Αραούχο 8 (7/18 επ, 1 άσσος, 45% άριστες - 36% άριστες), Παπαθωμόπουλος 6 (6/11 επ), Χάκγουορθ 10 (9/21 επ, 1 μπλοκ), Μαδούρας 3 (3/7 επ) / Τσιράκης (λ, 46% υπ -27% άριστες), Καραγάτσσος, Καρβούνης 1 (άσσος), Καπίρης 8 (7/13 επ, 1 άσσος, 57% υπ -29% άριστες)

Ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος είπε πως: «Σε κάθε παιχνίδι κοιτάμε να κάνουμε το καλύτερο δυνατό. Σήμερα, κάναμε αυτό που έπρεπε για να πάρουμε τους τρεις βαθμούς. Μας έλειπε ο ρυθμός κι αυτό οφείλεται κυρίως στην εικοσάημερη διακοπή του πρωταθλήματος, διότι φάνηκε η έλλειψη αγώνων».

Ο Πέτιο Ντραγκίεφ είπε πως: «Οπως και στα προηγούμενα ματς, έτσι και σήμερα παίξαμε καλά, αλλά δεν έχουμε ακόμα την εμπειρία, ώστε να πάρουμε τα σετ. Παίζουμε καλά μέχρι ένα σημείο, αλλά δεν τελειώνουμε στα κρίσιμα σημεία. Είχαμε τις ευκαιρίες να πάρουμε ένα σετ. Αν ισοφαρίζαμε, θα ήταν διαφορετικά. Δεν το καταφέραμε, κοιτάμε μπροστά και τον αγώνα με τον Άρη στην έδρα μας».