Πέμπτη 14 Ιανουαρίου 2016

Άγγλοι, λυπηθείτε μας…!! (video)

Άγγλοι, λυπηθείτε μας… (video)

Η μία ματσάρα μετά την άλλη στην Premier League! Λίβερπουλ και Άρσεναλ ήρθαν ισόπαλες 3-3 στο «Άνφιλντ», μία μόλις μέρα μετά το απίστευτο Νιούκαστλ-Γιουνάιτεντ, που έληξε με το ίδιο σκορ.

Τι ματσάρα ήταν αυτή πάλι!

Μία μέρα μετά το παιχνίδι της σεζόν, Νιούκαστλ-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, που έληξε 3-3, Λίβερπουλ και Άρσεναλ φαίνεται πως… ζήλεψαν, καθώς ήρθαν ισόπαλες με το ίδιο σκορ στο «Άνφιλντ», στο μεγάλο ντέρμπι της 21ης αγωνιστικής στην Premier League!

Το πρώτο ημίχρονο, πάντως, είναι σίγουρα το καλύτερο που έχουμε δει φέτος στα αγγλικά γήπεδα. Μέχρι το 25’ το σκορ ήταν 2-2(!), με τη Λίβερπουλ να προηγείται δύο φορές, την Άρσεναλ, όμως, να βρίσκει ισάριθμες… απαντήσεις, εκμεταλλευόμενη την άμυνα-παιδική χαρά των «κόκκινων» και τον τραγικό Μινιολέ.

Οι «κανονιέρηδες», μάλιστα, έδειξαν απίστευτο χαρακτήρα -και πως, ναι, μπορούν να πάρουν τον τίτλο 12 χρόνια μετά- καθώς όχι μόνο ισοφάρισαν δύο φορές, αλλά έφεραν… τούμπα το ματς και μέχρι το 90’ κρατούσαν μια σπουδαία νίκη.

Στο τέλος, ωστόσο, ήρθε ο Άλεν να δώσει τον βαθμό στην ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ (πανηγύρισε σαν τρελός το γκολ της ισοφάρισης…) και να στερήσει την ευκαιρία από τους Λονδρέζους να ξεφύγουν από τη Σίτι, που… κόλλησε (0-0) με την Έβερτον, την ίδια ώρα που η Λέστερ έφευγε με σπουδαίο «διπλό» (0-1) από την έδρα της Τότεναμ.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ό,τι καλύτερο έχουμε δει φέτος στην Premier League.

Αν το παιχνίδι της Τρίτης (12/1), δηλαδή, ανάμεσα σε Νιούκαστλ και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ήταν το καλύτερο της σεζόν, το πρώτο 45λεπτο στο Λίβερπουλ ήταν, απλά… απολαυστικό!

Ο Φιρμίνιο, που κόντεψε να πετύχει χατ-τρικ στο πρώτο μέρος(!), άνοιξε το σκορ στο 9’, παίρνοντας το… ριμπάουντ από την απόκρουση του Τσεχ στο σουτ του Εμρέ Τσαν, ο εκ των κορυφαίων Τζόελ Κάμπελ έδωσε εκπληκτική πάσα στον Ράμσεϊ για το 1-1 στο 14’, ο Βραζιλιάνος χτύπησε ξανά με τρομερή γκολάρα στο Γ στο 19’, για να ισοφαρίσει εκ νέου ο Ζιρού στο 25’!

Δύο λεπτά αργότερα, ωστόσο, ο Γάλλος επιθετικός έχασε την ευκαιρία της χρονιάς, όταν αστόχησε προ κενής εστίας έπειτα από παράλληλη μπαλιά του Γουόλκοτ, στο 55’, όμως, μετά από νέα ασίστ του Κάμπελ, γύρισε εξαίσια το κορμί του και πέτυχε την ολική ανατροπή για την Άρσεναλ.

Η ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ, ωστόσο, οπισθοχώρησε για να κρατήσει τη μεγάλη νίκη, η Λίβερπουλ προσπαθούσε με… γιόμες να φέρει το ματς στα ίσα και τα κατάφερε με τη συμπλήρωση των 90’, όταν ο Μπεντέκε πήρε την κεφαλιά-πάσα για τον Άλεν, με τον τελευταίο -που είχε περάσει στο ματς οκτώ λεπτά νωρίτερα- να διαμορφώνει το τελικό 3-3!

Έπειτα και από τα αποτελέσματα στα άλλα ματς, η Άρσεναλ έχει και πάλι… συγκάτοικο στην κορυφή, με 43 βαθμούς, την απίστευτη Λέστερ, που επικράτησε 1-0 της Τότεναμ μέσα στο Λονδίνο!

Η Λίβερπουλ, από την άλλη, έφτασε τους 31 βαθμούς και βρίσκεται στην 8η θέση μαζί με την Κρίσταλ Πάλας…

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ): Μινιολέ, Τουρέ, Σακό, Μορένο, Κλάιν, Εμρέ Τσαν (82' Άλεν), Χέντερσον, Μίλνερ (66' Μπεντέκε), Αϊμπ, Φιρμίνιο, Λαλάνα (88' Κόκερ)

Άρσεναλ (Αρσέν Βενγκέρ): Τσεχ, Μέρτεσακερ, Κοσιελνί, Μπεγιερίν, Μονρεάλ, Φλαμινί, Ράμσεϊ, Εζίλ (87' Αρτέτα), Κάμπελ (76' Τσάμπερλεϊν), Γουόλκοτ (76' Γκιμπς), Ζιρού

us/embed.js" data-config="//config.playwire.com/16240/videos/v2/4488400/zeus.json" data-width="100%" data-height="100%"  type="text/javascript" charset="utf-8">