Πέμπτη 14 Ιανουαρίου 2016

Τρίτωσε το «κακό» για τους Γουόριορς!!

Τρίτωσε το «κακό» για τους Γουόριορς

Απέναντι στους Νάγκετς οι Γουόριορς γνώρισαν την τρίτη τους ήττα (112-110) μέχρι τώρα στη σεζόν, παρά τους 38 πόντους από τον Κάρι.

Την τρίτη τους ήττα στο εφετινό πρωτάθλημα γνώρισαν τα ξημερώματα οι Γουόριορς. Αγωνιζόμενοι στο Ντένβερ έφυγαν με το κεφάλι σκυμμένο (112-110) παρά το γεγονός ότι ο Κάρι έκανε μια εξαιρετική εμφάνιση πετυχαίνοντας 38 πόντους.

Από την άλλη πλευρά όμως υπήρχε αντίπαλο... δέος. Ποιον; Τον Γκαλινάρι... Πέτυχε 28 πόντους και ήταν ο κορυφαίος των νικητών οι οποίοι όμως είχαν σε καλή «μέρα» και τους Μπάρτον (21π.), Χάρις (18 π.).

Περίπου πέντε λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου ο Ρας έδωσε το προβάδισμα στους Γουόριορς με 68-64. Εκεί όμως ήρθε και το βραχυκύκλωμα των «πρωταθλητών». Το Ντένβερ με ένα σερί 19-5 στα επόμενα λεπτά πήρε το προβάδισμα με 10 πόντους διαφορά.

Στην τελευταία περίοδο έγινε πραγματική μάχη. Ο Κάρι πήρε στους ώμους του, τους Γουόριορς. Πέτυχε 20 πόντους με την διαφορά να πέφτει, αρχικά στους πέντε πόντους (102-97) περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος και στη συνέχεια στους 2 (109-107) περίπου τριάντα δεύτερα πριν τη λήξη.

Στην κρίσιμη επίθεση ο Γκαλινάρι έκλεψε την μπάλα από τον Κάρι, ευστόχησε στις βολές και έδωσε «ανάσα» στους Νάγκετς. Ο άσος της ομάδας του Ντένβερ ευστόχησε στη μια από τις δύο βολές που κέρδισε στη συνέχεια αλλά το σουτ που δοκίμασε ο Τόμσον και θα έδινε τη νίκη στην εκπνοή για το Γκόλντεν Στέιτ δεν μπήκε.

Εκτός από τους Γουόριορς προσγειώθηκαν και οι Μπακς. Δεν συγκρίνουμε τις πορείες των δύο αλλά η ψυχολογία της ομάδας του Γιάννη Αντετοκούνμπο ήταν ανεβασμένη μετά την ανατροπή και τη νίκη επί των Μπουλς. Απέναντι στους Γουίζαρντς όμως δεν μπόρεσαν να δώσουν συνέχεια στα καλά αποτελέσματα. Ο Γιάννης ήταν καλός, με 19 πόντους, 7/9 βολές, 6/11 σουτ, 11 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 κόψιμο, αλλά και 6 λάθη στα 40'41'' που αγωνίστηκε, αλλά όχι και αρκετός για να οδηγήσει την ομάδα του στη νίκη. Τελικά η ήττα 106-101 ήρθε με την ομάδα του Μιλγουόκι να έχει 27 λάθη!