Πέμπτη 14 Ιανουαρίου 2016

Δεν… παλεύεται η Λέστερ!! (video)

Δεν… παλεύεται η Λέστερ! (video)

Η Λέστερ έχει άστρο! Η Τότεναμ είχε ευκαιρίες, δοκάρι, 16(!) κόρνερ, αλλά η ομάδα του Ρανιέρι με κεφαλιά του Χουτ (83’) πήρε το «τρίποντο» στο Λονδίνο (0-1) και έπιασε την Άρσεναλ στην κορυφή

Όταν είσαι η «Σταχτοπούτα» της Premier League και παρ’ όλα αυτά καταφέρνεις να κάνεις πορεία πρωταθλητισμού, τότε χρειάζεται και την τύχη με το μέρος και απ’ αυτή είχε… μπόλικη η Λέστερ στο «Γουάιτ Χαρτ Λέιν» κόντρα στην Τότεναμ.

Οι γηπεδούχοι ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι στο ματς του Λονδίνου, αφού είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, τις ευκαιρίες και από το πρώτο δεκάλεπτο άρχισαν να χάνουν ευκαιρίες με κύριο εκφραστή των επιθέσεων τον Έρικσεν.

Ωστόσο , στο 23’ η Λέστερ λίγο έλειψε να ανοίξει το σκορ όταν ο Οκαζάκι έγινε τελικός αποδέκτης της αντεπίθεσης των φιλοξενούμενων, αλλά αστόχησε προ του Γιορίς. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με τους Λονδρέζους να έχουν 10 τελικές έναντι 3 των «αλεπούδων», αλλά από το 56’ άρχισε η πολιορκία στα καρέ του Σμάιχελ.

Ο Λαμέλα λίγο έλειψε χριστεί σκόρερ, αλλά το πλασέ κατέληξε κόρνερ έπειτα από παρέμβαση των αμυντικών, ενώ στο 62’ ο Κέιν σε θέση τετ-α-τετ νικήθηκε αρχικά από τον Σμάιχελ και στη συνέχεια από το δοκάρι στο οποίο κόντραρε από τον Δανό τερματοφύλακα.

Το μοτίβο ήταν ίδιο με την Τότεναμ να χάνει ευκαιρίες, αλλά στο 83’ η Λέστερ ήταν εκείνη που σκόραρε στο 83’. Ο Χουτ βρέθηκε αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή και έπιασε κεφαλιά, με την μπάλα να καταλήγει στο «Γ» της εστίας του Γιορίς.

Στα εναπομείναντα λεπτά η Τότεναμ δεν μπόρεσε να αντιδράσει και τελικά η Λέστερ πήρε μεγάλο «διπλό» το οποίο την επαναφέρει στην κορυφή, έχοντας «συγκάτοικο» την Άρσεναλ.