Πέμπτη 4 Φεβρουαρίου 2016

Αυτή η Νάπολι, ναι, παίρνει πρωτάθλημα!!

Αυτή η Νάπολι, ναι, παίρνει πρωτάθλημα

Πραγματοποιώντας ακόμα μια εξαιρετική εμφάνιση, η Νάπολι πήρε το διπλό μέσα στην έδρα της Λάτσιο, έδειξε ότι δεν αστειεύεται και ότι είναι πιο έτοιμη από ποτέ για την κατάκτηση του πρωταθλήματος

Δείχνοντας χαρακτήρα αλλά και εξαιρετικό πρόσωπο για ακόμα ένα ματς, η Νάπολι πήρε διπλό-τίτλου μέσα στο Ολίμπικο επί της Λάτσιο με σκορ 2-0 και παρέμεινε στην κορυφή της Serie A. Προσωρινή διακοπή στο ματς, για ρατσιστικά συνθήματα κατά του Κουλιμπαλί.

Οι Ναπολιτάνοι μπήκαν δυνατά στο ματς και έδειξαν ποιος είναι το αφεντικό, αφού σε τρία λεπτά πήραν σαφές προβάδισμα νίκης και στη συνέχεια έκαναν διαχείριση δυνάμεων. Αρχικά, στο 24', ο Ιγκουαΐν πέτυχε το 22ο γκολ του στη σεζόν και τρία λεπτά μετά ο Καγιεχόν με άψογο πλασέ πάνω από τον Μπερίσα διαμόρφωσε το 2-0, σκορ που έμεινε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

Ωστόσο, αυτό που σημάδεψε, δυστυχώς, αρνητικά τον αγώνα ήταν η κινηση των οπαδών της Λάτσιο, οι οποίοι είναι γνωστό ότι είναι φασίστες, να πουν ρατσιστικά συνθήματα για τον στόπερ της Νάπολι, Ουσμάν Κουλιμπαλί, επειδή είναι... μαύρος. Δεν υπολόγισαν, όμως, ότι το ίδιο χρώμα έχουν και δύο παίκτες της δικής τους ομάδας, οι Κεϊτά και Ονάτσι, οι οποίοι συμπαραστάθηκαν κατευθείαν στον Κουλιμπαλί και ζήτησαν από τον διαιτητή να το διακόψει. Αυτός, αφού το διέκοψε προσωρινά και έγιναν οι απαραίτητες συστάσεις, συνεχίστηκε κανονικά και οι Παρτενοπέι πήραν ένα σπουδαίο τρίποντο που τους κράτησε στην κορυφή.

Στα υπόλοιπα ματς, η Γιουβέντους παρέμεινε στο -2 από την κορυφή, κερδίζοντας 1-0 χάρις στο αυτογκόλ του Ντε Μάιο στο 30', ενώ η Ίντερ έμεινε στο -9 και στο κυνήγι των πρωτοπόρων, χάρη στο γκολ του Ικάρντι στο 48'. Τέλος, την ανοδική της πορεία συνέχισε η Μίλαν που πήρε μεγάλο διπλό μέσα στην έδρα της Παλέρμο με 2-0, χάρις στα γκολ του Μπάκα και του Νιανγκ με πέναλτι.