Πέμπτη 4 Φεβρουαρίου 2016

Κάποιος να σταματήσει την Παρί!!

Κάποιος να σταματήσει την Παρί

Το τρένο της Παρί Σεν Ζερμέν συνεχίζει ακάθεκτο. Αυτή τη φορά κέρδισε 3-1 την Λοριάν, η οποία την κράτησε στην ισοπαλία για 55' λεπτά, μέχρι που... μίλησε αρχικά ο Ιμπραΐμοβιτς και μετά ο Κουρζάβα.

Υπάρχει κανείς να σταματήσει την Παρί Σεν Ζερμέν ή θα το πάρει αήττητη; Αυτή είναι η μόνη απορία που έχουν όσοι παρακολουθούν το γαλλικό πρωτάθλημα, αφού ούτως ή άλλως ο τίτλος είναι ήδη δικός της.

Επόμενο θύμα της Παρί, που έφθασε τις 15 σερί νίκες σε όλες τις διοργανώσεις ήταν η Λοριάν, η οποία έκανε ότι μπορούσε για να την κρατήσει στην ισοπαλία, αλλά λύγισε στο 55' και εν τέλει ηττήθηκε με το άκρως τιμητικό, 3-1. Τι σκορ για τους Παριζιάνους άνοιξε μόλις στο 6' ο Καβάνι αλλά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Ράφαελ Γκερέιρο, στο 19' και κράτησαν την ισοπαλία μέχρι το 45'. Κάπου εκεί οι παίκτες της Λοριάν φάνηκε να αρχίζουν να πιστεύουν στο θαύμα, καθώς με τη λήξη του ημιχρόνου μπήκαν στα αποδυτήρια... χαμογελαστοί.

Ωστόσο, η παρέα του Ιμπραΐμοβιτς, με «πρωτοπαλίκαρο» τον ίδιο, μπήκε φουριόζα στην επανάληψη και αφού ο Σουηδός φορ έκανε το 2-1 στο 55', ήρθε ο Κουρζάβα στο 69' να διαμορφώσει το τελικό 3-1 και να διευρύνει το σερί της Παρί στο πρωτάθλημα στο 21 (νίκες) - 3 (ισοπαλίες).