Πέμπτη 4 Φεβρουαρίου 2016

«Καθάρισε» τον Παναθηναϊκό ο Φοίνικας!!

«Καθάρισε» τον Παναθηναϊκό ο Φοίνικας

Ο Φοίνικας ήταν ο νικητής του μεγάλου ντέρμπι της 15ης αγωνιστικής της Volleyleague, που επιβλήθηκε 3-0 σετ του Παναθηναϊκού στη Σύρο. Άνετα τον Άρη η Κηφισιά. Σπουδαίες νίκες για Ορεστιάδα, Παναχαϊκή

Ούτε ο Παναθηναϊκός κατάφερε να σπάσει το αήττητο εντός έδρας σερί του Φοίνκα Σύρου, που επιβλήθηκε 3-0 σετ στην 15η αγωνιστική της Volleyleague.

Οι Συριανοί ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του ματς και με τον Ντόκιτς να έχει πάρει «φωτιά» πήρε σπουδαίο τρίποντο που τον ανέβασε στην κορυφή της βαθμολογίας, συγκάτοικος με την Κηφισιά και τον Ολυμπιακό (έχει ματς λιγότερο). Ο Παναθηναϊκός, από την άλλη, έμεινε στην πέμπτη θέση και στο -4 απ΄τον ΠΑΟΚ, που αγωνίζεται αύριο με την ουραγό Λαμία.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με φόρα στο πρώτο σετ και, με την διαφορά να φτάνει μέχρι και στο 16-7, δεν δυσκολεύτηκαν να κάνουν το 1-0. Από κει και πέρα, όμως, άρχισε το «θρίλερ». Με τον Σούρδι για δεύτερο σερί ματς να ηγείται της επίθεσης ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1, με 25-27, όμως ο Φοίνικας ανέβασε ξανά στροφές.

Οι δύο ομάδες ήταν μαζί μέχρι το 20-20, όμως ένα σερί (3-0) των γηπεδούχων τους οδήγησε στο 2-1, ενώ το προβάδισμα του έδωσε την ψυγολογία να «καθαρίσει» χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες και το τέταρτο σετ.

Τρίποντο που την ανέβασε στην κορυφή (τουλάχιστον προσωρινά) πήρε και η Κηφισιά, που «εξαφάνισε» με 3-0 σετ τον Άρη. Η ομάδα των Βορείων προαστίων δεν αντιμετώπισε καμία δυσκολία και με κορυφαίο τον Γιοβάνοβιτς πήρε τη νίκη, αφήνοντας τον Άρη στην δέκατη θέση της βαθμολογίας.

Στο ντέρμπι της παραμονής η Παναχαϊκή άλωσε την Μίκρα επικρατώντας 3-1 του Ηρακλή. Η ομάδα της Πάτρας πήρε σπουδαία βαθμολογική ανάσα, ανεβαίνοντας στην όγδοη θέση της βαθμολογίας, ενώ ο Γηραιός έμεινε προτελευταίος.

Πολύτιμους βαθμούς πήρε και η Ορεστιάδα, με τη μεγάλη νίκη της (3-1 σετ) επί του Παμβοχαϊκού, ο οποίος έμεινε στην έκτη θέση της βαθμολογίας.