Πέμπτη 4 Φεβρουαρίου 2016

«Καθάρισε» την πρόκριση η Πόρτο!!

«Καθάρισε» την πρόκριση η Πόρτο

Αποτέλεσμα που μόνο με… θαύμα θα ανατραπεί πήρε η Πόρτο, που επιβλήθηκε 3-0 στην έδρα της Ζιλ Βιθέντε, στο πρώτο ματς των ημιτελικών του Κυπέλλου Πορτογαλίας.

Στο πρωτάθλημα δείχνει να παραπαίει, στο Κύπελλο, όμως, δεν αστειεύεται η Πόρτο, που επιβλήθηκε 3-0 στην έδρα της Ζιλ Βιθέντε και πήρε πανίσχυρο προβάδισμα πρόκρισης για τον τελικό του πορτογαλικού Κυπέλλου.

Η ομάδα του Πεσέιρο «καθάρισε» άνετα το παιχνίδι. Δεν είχε, άλλωστε, περιθώριο για άλλο στραβοπάτημα, αφού η κατάκτηση του Κυπέλλου είναι ο μοναδικός εφικτός στόχος που φαίνεται να έχει, πέντε χρόνια μετά την τελευταία φορά που το κατέκτησε ξανά.

Το σκορ για τους «δράκους» άνοιξε ο Νέβες στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, ενώ Χιούν Τζουν (59’) και Ολιβέιρα (70) διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

Το δεύτερο ζευγάρι των ημιτελικών είναι το Μπράγκα-Ρίο Άβε, με τον πρώτο αγώνα να γίνεται την Πέμπτη (4/2). Οι επαναληπτικοί έχουν οριστεί για την Τετάρτη 2/3.