Τρίτη 23 Φεβρουαρίου 2016

«Ξέσπασαν» στο Ρέθυμνο τα Τρίκαλα!!

«Ξέσπασαν» στο Ρέθυμνο τα Τρίκαλα!

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψαν τα Τρίκαλα την αναμέτρηση με το Ρέθυμνο, καθώς το συνέτριψαν 87-58 και επέστρεψαν έτσι στις νίκες ύστερα από πέντε συνεχόμενες ήττες!

Με τον πιο εμφατικό τρόπο επέστρεψαν στα νικηφόρα αποτελέσματα, ύστερα από πέντε σερί ήττες, τα Τρίκαλα, συντρίβοντας 87-58 το Ρέθυμνο!

Κορυφαίοι για την ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη ήταν οι Σόκο και Μπράουν με 22 και 20 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τους Κρητικούς πρώτος σκόρερ ήταν ο Στόουν με 16 πόντους.

Ντέρμπι ήταν από την αρχή το ματς, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο (8-8) και αυτό να συνεχίζεται μέχρι περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου (15-15). Στα εναπομείναντα λεπτά, τα Τρίκαλα πάτησαν το… γκάζι και έτσι έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενα με το μέγιστο +9 (25-16).

Όσο δυνατά τελείωσαν την πρώτη, το ίδιο μπήκαν και στη δεύτερη περίοδο τα Τρίκαλα, όπου τρέχοντας ένα σερί 10-0, πήγαν στο +19 (35-19) μέσα σε δύο λεπτά, ενώ στη συνέχεια έφτασαν ακόμη και στο +20 (40-20) στα μισά! Τα επόμενα τρία λεπτά, το Ρέθυμνο έκανε ένα σερί 10-0 για να μειώσει τη διαφορά στο μισό της (40-30), με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με αυτή τη διαφορά (42-32).

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, το Ρέθυμνο έριξε τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (42-35), αλλά η απάντηση των Τρικάλων αρχικά ήταν ένα 8-0 για το 50-35, ενώ στη συνέχεια ξέφυγαν ξανά στο +19 (62-43). Οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου εξακολουθούσαν να δείχνουν δυσκολία στο σκοράρισμα και έτσι οι γηπεδούχοι το εκμεταλλεύτηκαν αυτό για το νέο +21 (61-48), με το σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο να διαμορφώνεται στο 71-50.

Το τέταρτο δεκάλεπτο λίγη σημασία είχε! Τα Τρίκαλα συνέχισαν με τον τρομερό ρυθμό τους, ενώ από την άλλη το Ρέθυμνο έδειχνε να είχε… παραδοθεί. Συνεπώς, η ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη διατηρούσε την υπέρ της διαφορά πάνω από τους 20 πόντους καθ’ όλη τη διάρκεια της περιόδου, φτάνοντας στο +29 (85-56), το οποίο έμεινε μέχρι το τέλος (87-58)!

Τα δεκάλεπτα: 25-16, 42-32, 71-50, 87-58

Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Σοκό 22 (3), Τζόουνς 4, Βίλιαλμσον 8, Καλλές 2, Ρόμπινσον 15 (3), Κάντουγκαν 14, Τσιλούλης, Τσιάρας, Καλογιαννίδης 2, Μπράουν 20 (1), Βαρυτιμιάδης.

Ρέθυμνο (Σκουρτόπουλος): Ντελινικάιτις, Σχίζας 2, Μάντεν 11, Στόουν 16 (2), Κάρτερ 10, Σάφτενααρ, Γιαννόπουλος 10 (1), Τσακαλέρης 2, Χάροου 7 (1), Παναρετάκης, Δουλγεράκης, Θεοδωρίδης.