Τρίτη 23 Φεβρουαρίου 2016

«Σίφουνας» ο Αρκαδικός!

«Σίφουνας» ο Αρκαδικός

Το πήρε αυτός που το ήθελε πιο πολύ! Με τον Καββαδά να οργιάζει ξανά και με ένα σαρωτικό τρίτο δεκάλεπτο, ο Αρκαδικός επικράτησε εύκολα 82-59 του Απόλλωνα Πατρών και συνεχίζει να ελπίζει για παραμονή.

Την πέμπτη νίκη του σε 20 ματς πέτυχε ο Αρκαδικός που έβαλε από κάτω την τελευταία Καβάλα και συνεχίζει να ελπίζει για παραμονή στην Α1.

Οι νεοφώτιστοι ήθελαν σαν... τρελοί το ροζ φύλλο αγώνα και το πέτυχαν επιβλητικά, επικρατώντας 82-59 του Απόλλωνα Πατρών (8-12 το ρεκόρ του).

Οι Αρκάδες έφτασαν σε αυτή την ευρεία νίκη, χάρη στο επιμέρους σκορ 28-6(!) που έτρεξαν στην τρίτη περίοδο και το οποίο ουσιαστικά έκρινε πρόωρα τον τελικό νικητή.

Για ακόμα μια φορά ο Καββαδάς έκανε «πάρτι» κάτω από τη ρακέτα, αφού αξιοποιήθηκε αποτελεσματικά και τελείωσε το ματς με 23 πόντους (9/11 σουτ), ενώ κατέβασε και 10 ριμπάουντ. Ο νεοαποκτηθείς Τζόουνς σταμάτησε στους 17 πόντους και επιβεβαίωσε πως σε αυτό το επίπεδο αρκούν 1-2 μεταγραφές για να αλλάξει ριζικά η μοίρα μιας ομάδας, ενώ ο κρυφός άσος στο μανίκι του Γιάννη Καστρίτη ήταν ο... εκτελεστής Στεφανίδης με 4/4 τρίποντα!

Από την άλλη μεριά, οι Πατρινοί -λίγες μέρες μετά τον διασυρμό τους από την ΑΕΚ- επιβεβαίωσαν πως είναι με τα... κέφια τους κι ανάλογα με την ευστοχία των Αμερικανών τους. Στην τρίτη περίοδο δεν έκαναν τίποτα, ούτε στην άμυνα, ούτε στην επίθεση και μοιραία δέχθηκαν αυτή τη βαριά ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 38-33, 66-39-82-59

Αρκαδικός: Καββαδάς 23 (9/11 σουτ – 10ρ.), Βαν Όστρουμ, Νούτινεν 8, Λι 8 (6 ασίστ), Λίτζιον 7, Καραμαλέγκος, Τζόουνς 17 (3/4 τρίποντα), Κοψαύτης, Στεφανίδης 14 (4/4 τρίποντα), Τζόουνς, Καλλινικίδης 5

Απόλλων Πατρών: Πάλμπλαντ 5, Άντερσον 7, Μέιερ 13, Σάντλερ 8, Γουντς 8, Αργυρόπουλος, Βεργίνης 10 (3/11 σουτ), Τζαβαρά 6, Πελεκούδας, Λαμπρόπουλος 2