Παρασκευή 11 Σεπτεμβρίου 2009

Η "πτήση" συνεχίζεται...

πρώτος σκόρερ της εθνικής κόντρα στη Γερμανία ήταν ο Βασίλης Σπανούλης Η Εθνική νίκησε την Γερμανία με 84-76 και πήρε την πρόκριση στις οκτώ καλύτερες ομάδες της Ευρώπης. Η επίσημη αγαπημένη δεν συνάντησε ιδιαίτερα προβλήματα και παρά το γεγονός πως δεν ξέφυγε ποτέ στο σκορ, έφτασε σε μία σχετικά άνετη νίκη, κάνοντας παράλληλα συντήρηση δυνάμεων.

Η Ελλάδα δεν... συγκίνησε με την απόδοσή της, αλλά όπως πήγε το ματς δεν χρειάστηκε να παίξει περισσότερο. Ο Γιόνας Καζλάουσκας έκανε το απαραίτητο ροτέισον και μάλιστα δεν χρησιμοποίησε τον Γιάννη Μπουρούση σε όλο το δεύτερο ημίχρονο. Γενικότερα ο χρόνος μοιράστηκε στους διεθνείς, κάτι που τους κρατά φρέσκους για τη συνέχεια.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η Γερμανία μπήκε δυνατά στο παρκέ και προηγήθηκε με 12-10 χάρη σε τρίποντο του Γιαν Γιάγκλα. Αυτό, όμως ήταν και το τελευταίο προβάδισμα της �Νασιονάλμαντσαφτ� σε όλο το παιχνίδι. Η Ελλάδα δίχως να έχει καλή απόδοση προηγήθηκε στο τέλος της πρώτης περιόδου με 25-19, ενώ είχαν προηγηθεί έξι χαμένες βολές για τους διεθνείς. Η Γερμανία έπαιζε σκληρά και στο πρώτο δεκάλεπτο έκανε 13 ομαδικά φάουλ. Ο Χάμαν τέθηκε εκτός αγώνα με τρία φάουλ από τα πρώτα επτά λεπτά του αγώνα.

Οι παίκτες του Γιόνας Καζλάουσκας διατηρώντας τον ρυθμό τους ανέβασαν τη διαφορά πάνω από τους δέκα πόντους στην δεύτερη περίοδο, αλλά η Γερμανία έκλεισε το ημίχρονο υπολειπόμενη μόνο οκτώ πόντους (41-33). Ο Χάικο Σάφαρτζικ έκανε το παιχνίδι της ζωής του και κρατούσε �ζωντανή� τη Γερμανία. Από ελληνικής πλευράς καλό ματς έκανε ο Σπανούλης με 11 στο πρώτο ημίχρονο και οι Περπέρογλου και Σχορτσιαίτης.

Στο δεύτερο μέρος η εικόνα δεν άλλαξε πολύ. Η Ελλάδα είχε καλή ισορροπία στο παιχνίδι της με περιφερειακά σουτ, αλλά και παίρνοντας πόντους από την ρακέτα και συγκεκριμένα στον Σοφοκλή Σχορτσιανίτης, ο οποίος δεν είχε αντίπαλο στις δύο ρακέτες. Ο Σόφο έκανε το καλύτερό του παιχνίδι στο τουρνουά. Παρ' όλα αυτά, η Ελλάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ. Αποκορύφωμα ήταν ένα τρίποντο του Χάικο Σάφαρτζικ τέσσερα λεπτά πριν από το φινάλε του αγώνα που έριξε τη διαφορά στους τέσσερις πόντους (70-66).

Ούτε τότε, όμως, ανησύχησαν οι Ελληνες που έτρεξαν ένα σερί 5-0 και με τρίποντο του Σπανούλη δύο λεπτά πριν από το φινάλε �καθάρισαν� τη νίκη. Ο Χάικο Σάφαρτζικ ήταν ο κορυφαίος του παρκέ με 23 πόντους και τέλεια στατιστικά. Για την Ελλάδα ο Σπανούλης σταμάτησε στους 20, ο Σχορτσιανίτης πρόσθεσε 14 και από 12 πόντους είχαν οι Ζήσης και Φώτσης.

Τα δεκάλεπτα: 19-25, 33-41, 50-61, 76-84
Διαιτητές: Αρτεάγκα (Ισπανία), Γιόβτσιτς (Σερβία), Γκολογκάνοφ (Βουλγαρία)

Γερμανία (Μπάουερμαν): Στάιγκερ 3, Σάφαρτζικ 23, Σούλτζε 3, Όλμπρεχτ 4, Βισότσκι 2, Χάμαν, Γκριν 6, Πλέι 4, Χάρις 4, Φέμερλινγκ 8, Μπέντζινγκ 16, Γιάγκλα 3
Ελλάδα (Καζλάουσκας): Καλαμπόκης 5, Μπουρούσης 2, Ζήσης 12, Σπανούλης 20 (4ρ, 7 α), Καλάθης, Φώτσης 12, Πρίντεζης 8, Κουφός 4, Περπέρογλου 7, Σχορτσανίτης 14