Σάββατο 17 Απριλίου 2010

Συνέχισε το… σερί της η Έβερτον

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι η Έβερτον κατάφερε να πάρει τη νίκη με 3-2 στην έδρα της Μπλάκμπερν, με το «χρυσό» γκολ να έρχεται από τον Κέιχιλ στο 90’.
Οι φιλοξενούμενοι είχαν προηγηθεί πολύ νωρίς στο σκορ, καθώς μόλις στο 4’ ο Αρτέτα είχε κάνει το 1-0 με πέναλτι. Οι γηπεδούχοι όμως στην επανάληψη ανέβασαν στροφές και στο 69’ με τον Ενζονζί ισοφάρισαν σε 1-1. Τα «ζαχαρωτά» όμως αντέδρασαν και στο 79’ με τον Γιακούμπου πήραν και πάλι προβάδισμα στο σκορ. Η χαρά τους όμως κράτησε μόλις για δύο λεπτά, αφού στο 81’ ο Ρόμπερτς έφερε και πάλι το παιχνίδι στα ίσια. Η Έβερτον όμως δεν τα παράτησε, συνέχισε να ψάχνει το γκολ και τελικά δικαιώθηκε, αφού στο 90’ ο Κέιχιλ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και χάρισε μία σπουδαία νίκη στην ομάδα του.

Στις νίκες επέστρεψε και η Μπόλτον, η οποία αν και έχανε με 1-0 από την Στόουκ μέχρι το 85’, τελικά έκανε την ανατροπή με δύο γκολ του Τέιλορ και πήρε τη νίκη, με την οποία και ξέφυγε από τις τελευταίες θέσεις.

Από εκεί και πέρα, την παραμονή της στην κατηγορία «σφράγισε» και η Σάντερλαντ, η οποία επικράτησε 2-1 της Μπέρνλι, ενώ έναν «χρυσό» βαθμό πήρε η Χαλ με το 0-0 στην έδρα της Μπέρμιγχαμ.