Σάββατο 17 Απριλίου 2010

Λύτρωση στις καθυστερήσεις για Μαρσέιγ

Με ένα γκολ-πέναλτι του Ταϊβό στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, η Μαρσέιγ κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Μπουλόν (1-2) και να φύγει με τους τρεις υπερπολυτίμους βαθμούς από το «Λιμπερασιόν».Όσον αφορά στην διακύμανση του σκορ, η Ολιμπίκ ήταν αυτή που πήρε κεφάλι με τον εξαιρετικό, το τελευταίο διάστημα, Βαλμπουενά στο 44’, ενώ στο 82’ ήρθε ο Μπλαγιάκ να ισοφαρίσει για τους γηπεδούχους, οι οποίοι κρατούσαν τον βαθμό μέχρι και το τελευταίο λεπτό της συνάντησης, εκεί που ο Νιγηριανός αριστερός μπακ των Μασσαλών φάνηκε ψύχραιμος και νίκησε τον Μπεντενίκ από τα έντεκα βήματα.

Μετά το αποτέλεσμα αυτό, το συγκρότημα του Ντιντιέ Ντεσάν παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας διατηρώντας μάλιστα και τους πέντε βαθμούς διαφοράς από την δεύτερη Οσέρ, η οποία την ίδια ώρα συνέτριψε με 4-1 την Λοριάν στο «Αμπέ Ντεσάν».

Παράλληλα και σε ότι αφορά στην ουρά της βαθμολογίας, η Λε Μαν άλωσε το «Νανζεσέρ» με τον Κόρτσια να βρίσκει τα αντίπαλα δίχτυα στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων και περιμένει πλέον στραβοπάτημα της Σεντ Ετιέν κόντρα στην Παρί, ώστε να διατηρήσει κάποιες ελπίδες για παραμονή.

Τέλος, στα υπόλοιπα παιχνίδια που διεξήχθησαν το απόγευμα για την 33η αγωνιστική του Σαμπιονά, η Γκρενόμπλ ήρθε ισόπαλη (2-2) με την Σοσό, ενώ δίχως σκορ έληξαν τα παιχνίδια Νις-Λανς και Ρεν-Νανσί.