Σάββατο 17 Απριλίου 2010

Όπου τολμούν οι… Πετεινοί

Αφεντικό του Λονδίνου τείνει να γίνει η Τότεναμ, η οποία μετά το 2-1 επί της Άρσεναλ την Τετάρτη, νίκησε και την Τσέλσι (2-1) κι έβαλε φωτιά στην κορυφή της βαθμολογίας της Πρέμιερσιπ.Οι Πετεινοί, που διανύουν περίοδο εξαιρετικής φόρμας, ήταν καλύτεροι σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης, αναγκάζοντας τους «μπλε» σε περισσότερο παθητικό ρόλο. Αυτό ήταν εμφανές από τα πρώτα κιόλας λεπτά, όταν και το συγκρότημα του Χάρι Ρέντναπ άνοιξε το σκορ μόλις στο 15’ με τον Ζερμέν Ντεφόε να νικάει τον Τσεχ από το σημείο του πέναλτι.

Σα να μην έφτανε αυτό για την ομάδα του Αντσελότι, ήρθε και το γκολ του Γκάρεθ Μπέιλ στο 44’ να βάλει ένα πρόωρο τέλος στα όνειρα των φιλοξενούμενων να φύγουν με ένα θετικό αποτέλεσμα από το «Γουάιτ Χαρτ Λέιν». Αξίζει να σημειωθεί πως ο Ουαλός μπακ-χαφ είχε σκοράρει και το δεύτερο τέρμα της ομάδας του στη νίκη επί των «Κανονιέρηδων».

Στο δεύτερο ημίχρονο, συνεχίστηκε ο ίδιος ρυθμός, με την Τότεναμ να χάνει ουκ ολίγες ευκαιρίες για να διευρύνει το προβάδισμα της, την ώρα μάλιστα που η Τσέλσι αγωνίστηκε με δέκα παίκτες από το 69’ εξαιτίας της αποβολής του Τέρι που αντίκρισε δύο κίτρινες κάρτες μέσα σε διάστημα πέντε λεπτών.

Τελικά, το μόνο που κατάφεραν οι «μπλε» ήταν να μειώσουν στις καθυστερήσεις στο τελικό 2-1 με τον Φρανκ Λαμπάρντ. Το γκολ του έμπειρου μέσου δεν ήταν αρκετό για την ομάδα του, η οποία πλέον νιώθει καυτή την ανάσα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που νίκησε με 1-0 την Σίτι, αποτέλεσμα που ευνόησε την Τότεναμ που προσπέρασαν του «Πολίτες» και βρίσκεται πλέον στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας.