Τρίτη 18 Μαΐου 2010

Πανελλήνιος-Παναθηναϊκός: 73-75

http://www.sport24.gr/ast/cov/pa/panathinaikos_2010_5_18_19_33_26_b.jpgΈνα τρίποντο του Νίκολας 2 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του ματς έδωσε στον Παναθηναϊκό τη νίκη επί του Πανελληνίου με 75-73 στην Κυψέλη και τον έφερε μία... ανάσα από τον τελικό των πλέι οφ, αφού έκανε το 2-0 στην ημιτελική σειρά.Οι "πράσινοι" ξεκίνησαν νωθρά, αλλά στο δεύτερο δεκάλεπτο ανέβασαν την απόδοσή τους και κατάφεραν να προηγηθούν με διαφορά 14 πόντων στο ημίχρονο. H ομάδα του Ηλία Ζούρου όμως δεν τα παράτησε, ανέτρεψε την κατάσταση και βρέθηκε να προηγείται 14'' πριν τη λήξη.

Τελευταίος μίλησε όμως ο Ντρου Νίκολας, που μετά από εκπληκτική και πολύ δύσκολη πάσα του Διαμαντίδη, σηκώθηκε έξω από τα 6.25 κι έγραψε το τελικό 75-73 υπέρ των Πρωταθλητών, που με νίκη την Κυριακή (18:45) στο ΟΑΚΑ, θα πάρουν την πρόκριση για τον τελικό.

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι γηπεδούχοι εξέφρασαν έντονα παράπονα για τη διαιτησία, τόσο κατά τη διάρκεια του ματς όσο και μετά τη λήξη του, με ιδιαίτερη έμφαση στο σημείο που ο Παναθηναϊκός πήρε διαφορά 6 πόντων (60-66) στην τελευταία περίοδο.

Ο αγώνας
Πολύ καλό ξεκίνημα πραγματοποίησαν στο ματς οι "Ολυμπιονίκες" που προηγήθηκαν με 9-4 στο τετράλεπτο, χάρη στις μάχες που κέρδισε ο Βουγιούκας αλλά και την αστοχία των παικτών του Παναθηναϊκού.

Τα δύο συνεχόμενα τρίποντα του Διαμαντίδη άλλαξαν τη ροή του αγώνα και έφεραν τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ με 12-9, έπειτα από σερί 8-0. Η ομάδα του Ζούρου αντέδρασε με τους Όουενς και Χαραλαμπίδη αλλά η ευστοχία των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε με αποτέλεσμα η λήξη του πρώτου δεκαλέπτου να τους βρει προηγούμενους με 19-14.

Παράσταση για έναν ρόλο αποτέλεσε η δεύτερη περίοδος αφού η είσοδος του Γιασικεβίτσιους, έδωσε στους "πράσινους" πολύ καλό ρυθμό. Αρχικά οι Μπατίστ και Σπανούλης έδωσαν ώθηση και διψήφιο προβάδισμα στην ομάδα τους (14-26) και όταν οι Ντέιβις και Βουγιούκας επιχείρησαν ν' αντιδράσουν μειώνοντας στους 8, ο Λιθουανός τους... έκοψε τα πόδια με τα εύστοχα σουτ του έξω από τα 6.25.

Οι Πρωταθλητές έφτασαν ως το +17 (27-44) όταν ο Σάρας σκόραρε και από κοντινή απόσταση και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με σκορ 30-44, το οποίο διαμορφώθηκε από καλάθι του Ρόντρικ Μπλέικνι.

Ένα γρήγορο 4-0 με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, από πλευράς Πανελληνίου (Μπλέικνι-Βουγιούκας), "συμμάζεψε" τη διαφορά και το σκορ έγινε 34-44. Ο Παναθηναϊκός δεν είχε τη σπιρτάδα του δεύτερου δεκαλέπτου, γεγονός που εκμεταλλεύθηκε η ομάδα της Κυψέλης που με τους Σμιθ και Παπαμακάριο να "πυροβολούν" μείωσε ως τους 7 (43-50).

Μία τεχνική ποινή που δέχθηκε ο Ντέιβις έκοψε για λίγο τη φόρα των "Ολυμπιονικών" και η διαφορά ανέβηκε εκ νέου στους 10 (45-55), αλλά σ' εκείνο το σημείο οι παίκτες του Ομπράντοβιτς άρχισαν να κάνουν πολλά συνεχόμενα λάθη. Αυτά εκμεταλλεύθηκε ο Πανελλήνιος κυρίως με τον Χαραλαμπίδη. Ο Έλληνας άσος μαζί με τον Ξανθόπουλο άλλαξαν τη ροή του αγώνα και κατάφεραν να μειώσουν στο τέλος της περιόδου σε 56-60.

Το σερί του Πανελληνίου συνεχίστηκε και στο τελευταίο δεκάλεπτο, όπου οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν για πρώτη φορά μετά το πρώτο πεντάλεπτο του ματς, με καλάθια των Βουγιούκα και Ξανθόπουλου. Ακολούθησε όμως σερί 0-6 του Παναθηναϊκού που "ακούμπησε" την μπάλα στους ψηλούς (σκόραραν Πέκοβιτς, Φώτσης) με το σκορ να γίνεται 60-66.

Για ακόμα μία φορά οι παίκτες του Πανελληνίου όμως δεν το έβαλαν κάτω και με τους Καλαϊτζή και Χαραλαμπίδη να σκοράρουν, εκμεταλλευόμενοι και πάλι κάποια λάθη των παικτών των "πράσινων", μειώνοντας στον πόντο (65-66).

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 30-44, 56-60, 73-75

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Ξανθόπουλος 2, Παπαμακάριος 3 (1), Χαραλαμπίδης 12 (1), Καλαϊτζής 3 (1), Όουενς 2, Σμιθ 22 (3), Πέτρουλας, Κολώκας, Μπλέικνι 10, Ντέιβις 5, Βουγιούκας 14

Πανελλήνιος (Ζούρος): Τέπιτς 4, Σπανούλης 6, Περπέρογλου 5, Μπατίστ 10, Φώτσης 7, Γιασικεβίτσιους 8 (2), Νίκολας 5 (1), Τσαρτσαρής 4, Διαμαντίδης 13 (2), Πέκοβιτς 11, Καλάθης 2