Τετάρτη 13 Απριλίου 2011

Το Περιστέρι πέταξε ψηλότερα από τον Δικέφαλο

Το Περιστέρι πέταξε ψηλότερα από τον Δικέφαλο και πήρε σημαντική νίκη με 77-72. Όπως εξελίχτηκε ο αγώνας το αποτέλεσμα κρίνεται φυσιολογικό με την ομάδα του Αργυρή Πεδουλάκη να έχει ευστοχία από τα 6.75 , παίζοντας και καλή άμυνα

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε δυνατά το πρώτο δεκάλεπτο και βρέθηκε γρήγορα να προηγείται με 0-6. Ωστόσο η ομάδα του Περιστερίου κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση και να προηγηθεί με 10-8 μετά από τεχνική ποινή που δόθηκε στον Μαρκόπουλο. Το σερί των γηπεδούχων μεγάλωσε ακόμα περισσότερο αφού το σκορ έγινε 15-8. Τότε ο προπονητής του ΠΑΟΚ έριξε στον αγώνα τον Μπουλιάν που βοήθησε κάπως την ομάδα για να μειώσει την διαφορά σε 18-14 που ήταν και το αποτέλεσμα του α΄ δεκαλέπτου.

Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη παίζοντας  σωστά στην άμυνα δεν  άφηνε τους παίκτες του ΠΑΟΚ να  βρεθούν κοντά στο καλάθι. Έτσι περιορίζονταν να σουτάρουν από την περιφέρεια χωρίς όμως αποτέλεσμα. Ο Μάρσαλ σε αυτό το σημείο της αναμέτρησης είχε 0/5 τρίποντα, την στιγμή που ο Παπανικολάου και του Γούντγουορντ σημείωναν ένα σερί 9-0 και το Περιστέρι προηγήθηκε με 29-17. Ο Γκετσέφσκι θέλησε να διορθώσει την κατάσταση , αλλά αυτό δεν αρκούσε. Οι περιστεριώτες διατήρησαν τον έλεγχο του αγώνα και  δημιούργησαν μια σημαντική διαφορά 12 πόντων (39-27)  με την οποία ολοκλήρωσαν και το ημίχρονο.

Η  Τρίτη περίοδος ξεκίνησε με το ίδιο σκηνικό με το Περιστέρι να προηγείται 45-32. Η απάντηση όμως ήρθε με ένα προσωπικό σερί του Κρίστμας που μείωσε σε 45-37. Η ομάδα του Δικεφάλου ήθελε να μειώσει , αλλά οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη είχαν μια σοβαρότητα στο παιχνίδι τους, διατηρώντας την διαφορά (48-37 και 50-41). Μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου δεν άλλαξε κάτι με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 56-45.

Όλα θα κρίνονταν στην τελευταία περίοδο με τον Παπανικολάου να αναλαμβάνει δράση. Έτσι το Περιστέρι προηγήθηκε με 60-50 , παίζοντας πολύ καλή άμυνα και με καλές επιλογές στην επίθεση. Αυτό έδωσε την ευκαιρία να αυξηθεί η διαφορά με εύστοχα τρίποντα και το σκορ έγινε 66-50. Με ένα σερί 2-6 ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 68-56 . Στα τελευταία τρία λεπτά που απέμεναν το Περιστέρι λειτούργησε σωστά και δεν επέτρεψε στον Δικέφαλο να απειλήσει περισσότερο, που μείωσε σε  72-67 με τον Κρίστμας να «πυροβολεί» το αντίπαλο καλάθι. Τα τελευταία δευτερόλεπτά έμελε να έχουν ενδιαφέρουν. Τελικά οι γηπεδούχοι πήραν την νίκη επικρατώντας με  77-72.

Περιστέρι : Μάντζαρης 10, Γούντγουρορντ 5 , Ψαρόπουλος, Σ. Μάντζαρης, Παπανικολάου 20 (3), Σκοτ 9 , Πετρούλας 11(3), Βρικιτς16 (3), Μόσνικ3 , Λομπι 3(1)

ΠΑΟΚ : Μάρσαλ13 (3), Κρίστμας 18(2), Αποστολίδης 2, Δέδας, Ντόζιέρ 6 , Στίγγερς10 , Μπουλιάν, 11, Γκετσέφσκι 11, Καλές