Τετάρτη 13 Απριλίου 2011

Σημαντική νίκη πέτυχε ο Πανιώνιος στο Ιβανώφειο

Σημαντική νίκη πέτυχε ο Πανιώνιος στο Ιβανώφειο κερδίζοντας με 52-59  τον Ηρακλή, σε μια αναμέτρηση που έγινε κεκλεισμένων των θυρών και κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο Πανιώνιος από το ξεκίνημα της αναμέτρησης είχε το προβάδισμα στο σκορ.  Ο Ηρακλής αγωνίστηκε χωρίς τους αμερικανούς του ( Πάρκερ και Κόλλεμαν) που έφυγαν στις αρχές της εβδομάδας.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλά την πρώτη περίοδο  αφού προηγήθηκε με 3-6 με τους παίκτες του Ηρακλή να κάνουν πολλά λάθη και να έχουν μια νευρικότητα. Η διαφορά μεγάλωσε περισσότερο με τον Γιάνκοβιτς να δίνει λύσεις στην ομάδα της Νέας Σμύρνης και έτσι προηγήθηκε με 9-14. Σε αυτό το διάστημα ο Ηρακλής είχε 2/9 τα δίποντα για την ομάδα μας και 0/5 τα τρίποντα και σκόραρε μόνο με βολές .

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε στο ίδιο σκηνικό με τον Πανιώνιο να δίνει συνεχώς αυξάνει την διαφορά.  Προηγήθηκε με 14-27  με τον Ηρακλή να προσπαθεί από την περιφέρεια να βρει λύσεις μειώνοντας σε 21-31. Ο Τσιάρας όμως ήταν αυτός που με ένα επιθετικό του κρεσέντο αύξησε και πάλι την διαφορά σε 22-34 λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου. Τελικά ο Πανιώνιος  διατήρησε τα ηνία του αγώνα αφού με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου προηγήθηκε με 26-35.

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου ο Ηρακλής θέλησε να αντιδράσει και κυρίως με τον Δερμετζή έβρισκε τον δρόμο προς το καλάθι του Πανιώνιου. Έτσι το σκορ έγινε 31-37 και λίγο αργότερα ο Ηρακλής βρέθηκε σε απόσταση βολής μειώνοντας σε 36-37. Πάλι όμως ο Τσιάρας έδωσε τις λύσεις και οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 39-43 με την λήξη της τρίτης περιόδου.

Οι «κυανόλευκοι» θέλησαν να ανατρέψουν την κατάσταση και αμέσως μείωσαν σε 42-43, αλλά ο Ιωάννου  με εύστοχο καλάθι έδωσε ανάσα αφού έγινε το 42-44 και λίγο αργότερα έγινε το 44-44. Οι δυο ομάδες έδειξαν νευρικότητα και έχαναν διαδοχικά καλάθια. Ο Πανιώνιος έκανε το 44-51 , αλλά με δυο τρίποντα του Αγγελακόπουλου και του Πέτροβιτς ο Ηρακλής μείωσε σε 50-52. Με δυο ελεύθερες βολές του Δερμετζή ο Ηρακλής ισοφάρισε σε 52-52 μόλις 65 δευτερόλεπτα πριν την λήξη της αναμέτρησης. Ο Μπατής όμως έδωσε  την λύση με εύστοχο τρίποντο πετυχαίνοντας το 52-55, ο Πέτροβιτς προσπάθησε να «απαντήσει» αλλά αστόχησε σε τρίποντο. Ο Άντερσον με δυο ελεύθερες βολές έκανε το 52-57  και ο αγώνας έληξε με 52-59.

Ηρακλής : Πεταλωτής, Δερμετζής 16(2), Τζακόπουλος 4,  Αγγελακόπουλος  7 (2), Μαρμαρινός 5 , Πέτροβιτς 11 (1), Δέσπος 4 ,  Ηλιάδης 3 , Ειτουταβίτσιους 2

Πανιώνιος : Άντερσον 2, Αθανασούλας 2 , Γιαννόπουλος 4 , Τσιάρας 14 (1) , Αθηναίου , Μπατής7 , Γιάνκοβιτς,15 (2) Ιωάννου 2 , Κόβιλ11 , Σαρικόπουλος, Παραγιός 2