Τετάρτη 13 Απριλίου 2011

Παραλίγο το… μπαμ στο Αλεξάνδρειο

Ο Άρης έκανε τα εύκολα… δύσκολα και από το +11 που είχε την μεγαλύτερη διάρκεια του  αγώνα,έφτασε το παιχνίδι στο τελευταίο σουτ και τελικά κέρδισε με 78-74 την ΑΕΚ που πάλεψε  ως το τέλος για τη νίκη που θα της έδινε ίσως και την παραμονή.

Ο Άρης αντιμετώπισε προβλήματα από την σκληρή άμυνα της ΑΕΚ αλλά κατάφερε χάρη στον Τόμας να χτίσει μία διαφορά η οποία έφτασε στους εννέα πόντους (14-5) στο 6’ και 40’’ εκμεταλλευόμενος την υπεροπλία του μέσα στην ρακέτα και στα ριμπάουντ. Η είσοδος των Κάρι και Χαρτ… μπέρδεψε τους «κίτρινους» όπως και η άμυνα ζώνης της ΑΕΚ με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να μειώσουν σε 20-15 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου και σε 20-18 στο 11ο.

Μάλιστα η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 22-22 με βολές του Καλλινικίδη μετά από αντιαθλητικό που κέρδισε από τον Γουίντερς αλλά δεν εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία να προηγηθεί. Ένα ξέσπασμα του Άρη με Χαραλαμπίδη και Ταπούτο οδήγησε σε ένα σερί 7-0 με τους «κίτρινους» να προηγούνται με 29-22 στο 14ο λεπτό αλλά και με 36-26 στο 16ο μετά από μία βολή του Σλούκα έχοντας τον απόλυτο έλεγχο, κυρίως χάρη  στην πιεστική τους άμυνα. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν τον έλεγχο του αγώνα και μία διαφορά ασφαλείας προηγούμενοι με 42-33 στο τέλος του πρώτου  ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο ο Άρης μπήκε πιο χαλαρός και αυτό το εκμεταλλεύτηκε η ΑΕΚ με κορυφαίο τον Καστλ ο οποίος στο συγκεκριμένο δεκάλεπτο είχε 11 πόντους. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν μέχρι και τους τρεις πόντους (49-46) στο 25ο λεπτό με τον Άρη πάντως να κάνει ένα ξέσπασμα στο τελευταίο τρίλεπτο, προηγούμενος με 65-54 στο 30ο λεπτό. Η ΑΕΚ αργά αλλά σταθερά μείωνε την δαιφορά με τον Άρη να δείχνει… υπνωτισμένος από την άμυνα ζώνης του Κορωνιού.

Έτσι οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 70-66 στο 35ο λεπτό και ισοφάρισαν σε 74-74 στα 29 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε. Ο Μπράουν έκανε το 76-74 στα 15΄΄ με Μάντις να παίρνει την τελευταία επίθεση για την ΑΕΚ και να αστοχεί στα τέσσερα δευτερόλεπτα. Ο Χατζηβρέττας κέρδισε το ριμπάουντ και το φάουλ κάνοντας το 78-74 στα τρία δευτερόλεπτα και έδωσε τέλος στις ελπίδες της ΑΕΚ.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 42-33, 65-54, 78-74.

ΑΡΗΣ: Μπράουν 14 (2), Ουίντερς 8 (2), Ταπούτος 14, Χατζηβρέττας 14 (1), Χαραλαμπίδης 18 (3), Κουμπούρας, Μπάβτσιτς 2, Σλούκας 2, Τόμας 6.

ΑΕΚ: Καστλ 11 (1), Κοχαντάρεβιτς 4, Νικολαίδης 7 (1), Παπανικολάου 11 (1), Χαρτ  8, Ντικούδης 12, Καλλινικίδης 4, Κάρι 4, Μάντιτς 13 (3).