Πέμπτη 3 Νοεμβρίου 2011

5ος όμιλος: Πετάει ψηλά!

Ένας βαθμός και τελείωσε!Η Στόουκ πρέπει να κάνει λίγη υπομονή ακόμη για να πανηγυρίσει την πρόκριση στην επόμενη φάση του Γιουρόπα Λιγκ μετά το 2-1 επί της Μακάμπι!
Οι «πότερς», έπαιξαν όσο έπρεπε στο Ισραήλ πήραν το «τρίποντο» στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής των ομίλων της διοργάνωσης, αλλά… τους τα χάλασε η Μπεσίκτας!
Με στρατηγική… υπομονής και επιλογή αντεπιθέσεων για την απειλή των καρέ του Λέβι, η Στόουκ έκανε… μια τρύπα στο νερό στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης, αλλά «καθάρισε» στην επανάληψη! Τα γκολ των Γουάιτχεντ και Κράουτς σε διάστημα 13 λεπτών έβαλαν φινάλε στη… σεμνή τελετή που είχε στηθεί στο «Μπλούμφιλντ»!
Οι «πότερς» με την κατάκτηση των τριών βαθμών και τη νίκη (1-0) της Μπεσίκτας επί της Ντιναμό Κιέβου στο άλλο παιχνίδι του 5ου ομίλου, διατηρούν την κορυφή και πλέον χρειάζονται έναν βαθμό στο επόμενο ματς για να εξασφαλίσουν και μαθηματικά το «εισιτήριο» για την επόμενη φάση του θεσμού!

Για τη Μπεσίκτας, ο Κορκμάζ με γκολ στο 67ο λεπτό αναπτέρωσε τις ελπίδες των Τούρκων για πρόκριση!