Σάββατο 7 Ιανουαρίου 2012

Συνεχίζει... Καβάλα στην κορυφή!!

Στην έδρα της Καβάλας όπου... σκόνταψε ο Παναθηναϊκός, οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς πέρασαν «αέρα» με 82-63 και παραμένουν πρώτοι μετά από 13 αγωνιστικές στην Α1.

Συνεχίζει... Καβάλα στην κορυφή!
Ο Ολυμπιακός είχε μάθει από την ήττα του Παναθηναϊκού στην Καβάλα, οπότε μπήκε στο ματς για να το «καθαρίσει» από νωρίς για να μη μπει σε μπελάδες. Οι «ερυθρόλευκοι» έκλεισαν την πρώτη περίοδο με το προβάδισμα ενός πόντου (13-14), ενώ την σημαντική διαφορά την απέκτησαν στο δεύτερο δεκάλεπτο πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το +14 (26-40).
Ο Χάινς, ο Πρίντεζης και ο Γκεσκεβίτσιους ήταν σε καλή μέρα, οδηγώντας τον Ολυμπιακό στη νίκη, με την Καβάλα να θέλει αλλά να μην μπορεί να αντισταθεί στους κυπελλούχους Ελλάδας. Οι φιλοξενούμενοι λοιπόν μετα το +20 της τρίτης περιόδου (45-65) θα έχαναν μόνο με... αυτοκτονία!
Αν και η Καβάλα μείωσε κάπως προς τα μέσα της τελευταίας περιόδου, αλλά πλέον ήταν αργά και τον Ολυμπιακό να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνα με 82-63.
Τα δεκάλεπτα: 13-14, 26-40, 45-65, 63-82