Σάββατο 7 Ιανουαρίου 2012

Τζιμπρίλ, τι συνέβη;

Η ερώτηση δεν πάει μόνο στον Σισέ που αγωνίστηκε βασικός αλλά σε όλους τους παίκτες και την τεχνική ηγεσία της Λάτσιο, καθώς η εμφάνιση και η βαριά ήττα με σκορ 4-0 από την Σιένα εκτός έδρας προκαλεί απορίες… Το 3-0 του ημιχρόνου και η αποβολή του γκολκίπερ Μπιζάρι στο 45΄, δεν επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να μπουν ποτέ στην διεκδίκηση της νίκης.

Τα πράγματα δεν άρχισαν καθόλου καλά για την Λάτσιο στο ματς της 17ης αγωνιστικής του Καμπιονάτο καθώς μόλις στο 11΄ο Ντέστρο άνοιξε το σκορ για την Σιένα. Το τελευταίο δεκάλεπτο ωστόσο του πρώτου μέρους ήταν καθοριστικό. Η εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Καλάιο στο 35΄και η αποβολή του Μπιζάρι(τερματοφύλακας της Λάτσιο) στο 45΄που είχε ως αποτέλεσμα ο Καλάιο να στήσει την μπάλα στην άσπρη βούλα και να σκοράρει ξανά, διαμόρφωσαν το 3-0 του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Σισέ και η παρέα του, σε πολύ κακή ψυχολογική κατάσταση, δεν επέστρεψαν ποτέ στην διεκδίκηση της νίκης και το τελικό 4-0 διαμορφώθηκε στο 81ο λεπτό με τον Ντέστρο να πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του γκολ.