Σάββατο 10 Μαρτίου 2012

Τον πήγε τελικό ο Ντεσπέιν!!

Με κορυφαίο τον πρώην παίκτη του Ολυμπιακού, Ρολάντο Ντεσπέιν, ο Ηρακλής νίκησε 3-0 σετ τους ερυθρόλευκους στον ημιτελικό του Final 8 του Κυπέλλου και έστειλε τον "Γηραιό" στον τελικό! Ο Κουβανός οδήγησε λοιπόν τον Ηρακλή στον έβδομο τελικό της ιστορίας του και το Σάββατο (21.00) κόντρα στη Λαμία θα αναζητήσει την 6η κούπα, πρώτη μετά από τέσσερα χρόνια.
Τον πήγε τελικό ο Ντεσπέιν!
Στο πρώτο σετ ο Ηρακλής από το 4-4 και μετά ανέβασε την απόδοσή του και ξέφυγε με 10-5 και 14-8 με εκπληκτική επίθεση του Ντεσπέιν. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να φθάσει τον Ηρακλή αλλά η κακή υποδοχή του έβρισκε έτοιμο το μπλοκ του «γηραιού». Η αντίδραση του Ολυμπιακού ήρθε όταν ο Ηρακλής έφθασε να έχει στην κατοχή του τέσσερα σετ μπολ. Στο 24-20 ο Ολυμπιακός με επίθεση του Κοκκινάκη μείωσε σε 24-23 αλλά ο Κράβαρικ έδωσε το φιλί της .ζωής στον Ηρακλή που πήρε το σετ με 25-23.
Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με τον Καλμαζίδη να αλλάζει ακραίο και αντί του ανέτοιμου Νοβότνι να ρίχνει στο ματς τον Φιγκερόα. Στο 8-5 είχαμε «κοκορομαχία» του Φιλίποφ με τον Ντεσπέϊν στο φιλέ. Ο Κουβανός πανηγύρισε προκλητικά, ο Ντεσπέιν του .απάντησε αλλά τη .νύφη την πλήρωσε ο πάγκος του Ολυμπιακού (9-5 μπροστά ο Ηρακλής). Με μπλοκ πάνω στον Χριστοφιδέλη ο Ολυμπιακός έγραψε σερί 3-0 για να ισοφαρίσει σε 13-13 αλλά με άσσο του Σμαργαδή ο Ηρακλής πήρε και πάλι προβάδισμα 15-13. Το +2 του «γηραιού» έγινε +3, 20-17, με λάθος του Φιλίποφ. Ένα ξέσπασμα του Ντεσπέιν έβαλε τον Ηρακλή μπροστά με τέσσερις πόντους 22-18 και 23-19. Εκεί ο Ολυμπιακός με εντυπωσιακό Χιμένεζ έτρεξε σερί 3-0, μείωσε στον πόντο, 23-22 αλλά στην κόντρα επίθεση για την ισοφάριση ο Χριστοφιδέλης έκοψε τον Κολομβιανό «μπόμπερ» των «ερυθρόλευκων. Ο ακραίος του Ηρακλή ήταν αυτός που στο 24-23 πήρε τον τελευταίο πόντο για να δώσει με 25-23 το δεύτερο σετ στον Ηρακλή.
Το νερό της νίκης-πρόκρισης είχε μπει στο αυλάκι για τον Ηρακλή. Απλά τη σφράγισε με εντυπωσιακό τρόπο στο τρίτο σετ όταν προηγήθηκε με 7-1 και απο κεί και ύστερα απλά έκανε συντήρηση δυνάμεων για να φθάσει στο επιβλητικό 25-18.
Τα σετ: 25-23, 25-23, 25-18
Πηγή: novasports.gr